تمیز نمودن منزل

شرکت خدمات نظافتی
شرکت خدمات نظافتی

تمیز نمودن منزل به خصوص در نزدیک دونهی ایام سال جدید، امری مهم و ضروری برای ما ایراونیاون  “است. بسیاری از خاونواده زماون زیادی به تمیزکاری و منزل تکاونی اختصاص می دهند. اما در عصر حاضر که بیشتر افراد مشغله های کاری و شخصی زیادی در طول روز دارند، می تواون با راه حل هایی سریع و موثر، به تمیز نمودن منزل سرعت بخشید.

قدم ۱

امروزه مخلوط کنها رابرای تهیه خیلی چیزها  “استفاده مینماییم از جمله اسموتی ها سس های سالاد سوپ ها و خیلی چیزها ی دیگر .

بنابر این مواد غذایی به دیواره ها و اونتهای ظرف مخلوط کن میچسبند .

برای تمیز نمودن اون میشود از این راه حل  “استفاده بنمایید

مقداری آب و مایع ظرف شویی درون ظرف مخلوط کن میریزیم . و مخلوط کن را راه حلن مینماییم و اجازه میدهیم تا همه جای ظرف مخلوط کن تمییز شود .

مایع اون را از ظرف خارج بنمایید و اون را با آب گرم بشویید

ظرف مخلوط کن شما کاملا تمییز میشود و آمادع  “استفاده مجدد  “است .

قدم ۲

چگونه چاه مسدود شده سینک را باز نماییم.

چاه سینک ظرفشویی بدلیل وجود ته ماونده غذاها مسدود میشود .در صورت این اتفاق برای شما هم می افتد میشود با مقداری جوش شیرین و سرکه اون را باز بنمایید.

۱فنجاون جوش شیرین در چاه سینک بریزید

و ۱ فنجاون سرکه سفید روی اون بریزید

اجازه بدهید تا جوش شیرین با سرکه مخلوط شود و شروع به حباب نمودن بنماید و چاه را کاملا باز بنماید.

زماونی که چاه باز شد اون را با آب گرم بشویید تا رسوبات کاملا از بین برود وچاه تمییز شود.

قدم ۳

چگونه فیلتر های هود اجاق گاز را تمیز نماییم.

هود های بالای اجاق گاز و ماکروویو فیلتر دارند و این فیلتر ها سپس از مدتی چسبناک و چرب میشوند.

فیلتر هود ها هر ۶ ماه یک دونه بار میبایست تمییز شوند که این کار بسیار سختی  “است ولی با این راه حل که آموزش داده میشود این کار خیلی راحت تر و ساده تر میشود .

فیلتر ها را درون سینک قرار دهید و روی اون مایع ظرف شویی بریزید

و روی اون را از آب گرم پر بنمایید

و اجازه بدهید که به مدت ۱۵ دفیفه خیس بخورد

از یک دونه فرچه زبر برای تمیز نمودن چربی و مواد غذایی  “استفاده بنمایید

فیلتر را با آب گرم بشویید وخشک بنمایید واون را مجددا ستفاده بنمایید .

قدم ۴

چگونه تستر را تمییز نماییم.

تستر یک دونهی از وسایل پر کاربرد در آشپزمنزل  “است و به راحتی چرب و چسبناک میشود.

برای تمیز نمودن دیواره ی بیرونی اون میشود از اسپری نمودن سرکه و یک دونه پارچه  “استفاده بنمایید. سپس کشوی زیر تستر خود را در آوردا و باقی ماونده ناون هارا خارج بنمایید در صورت از تستر های قدیمی  “استفاده می بنمایید که کشو ندارند تستر خود را بر عکس بنمایید تا باقی متنده ناون از اون خارج شود

تستر خود را هر ۱ ماه یک دونه بار تمیز بنمایید .

آموزش تمیزکاری و جرم گیری سنگ توالت

به طور مسلم کسی دوست نداره تمیزکاری و جرم گیری سنگ توالت رو اونجام بده چون آلوده ترین جایی که میشه تو خونه پیدا نمود سنگ توالت هست. جرم گیری سنگ توالت میبایست بصورت دوره ای اونجام بشه، در این مطلب میخوایم با راه حل هایی در مورد جرم گیری سنگ توالت آشنا بشیم که علاوه بر صرفه جویی در آب، اونرژی کمتری رو هم مصرف نماییم.

آموزش تمیزکاری و جرم گیری سنگ توالت

وسایل مورد نیاز جرم گیری سنگ توالت

ما برای جرم گیری سنگ توالت نیاز به اسفنج، دستکش، برس دستشویی، تمیز کننده سنگ توالت و اسپری حاوی ضد عفونی کننده (محلول سرکه و آب) داریم. در صورت تمیزکاری و جرم گیری سنگ توالت به خوبی صورت نگیره، مشکلاتی رو برای شما بوجود می آورد که از جمله اونها بوی بد فاضلاب می باشد که از خدمات بهداشتی به مشام می رسه.

جرم گیری سنگ توالت با مواد طبیعی

در اونتخاب نوع تمیزکننده دقت کنین. خاونواده هایی که بچه ی کوچیک دونه دارن بهتره که برای تمیزکاری و جرم گیری سنگ توالت از تمیز کننده های طبیعی  “استفاده کنن. در اینجا چند تمیزکننده طبیعی رو معرفی مینماییم. اگه در تمیزکاری و جرم گیری سنگ توالت از مواد طبیعی  “استفاده بشه، هم از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تره هم با خطراتی که مواد شیمیایی داره روبرو نخواهید بود.

جوش شیرین

از مزایای  “استفاده از جوش شیرین در جرم گیری سنگ توالت، ارزاون بودن، طبیعی و غیر سمی بودن اون هست. برای  “استفاده از جوش شیرین ابتدا اون رو توی توالت بریزین طوری که کل روی توالت رو پوشش بده. ۵ دقیقه صبر کنین و سپس با برس سرویس روی درونی سنگ توالت رو بکشین. در اخر یک دونه یا ۲ بار سفون (فلاش تاونک) رو بکشین تا آبکشی اونجام بشه.

نوشابه

موادی ماونند فسفریک دونه اسید و کربنیک دونه در نوشابه باعث شده که نوشابه خاصیت تمیزکنندگی داشته باشه. به اوندازه ۲ لیواون نوشابه رو بر روی روی درونی ظرف توالت بریزین طوری که روی اون کاملا با نوشابه تر بشه. از شب تا صبح صبر کنین و سپس از اون با آب ظرف توالت رو تمیز کنین. این رو یادتون بمونه که هرچی بیشتر نوشابه روی سنگ توالت بمونه، سنگ توالت تمیزتر میشه.  “استفاده از تمیزکاری و جرم گیری سنگ توالت بسیار مقرون به صرفه و بی خطر می باشد.

جرم گیری سنگ توالت با نوشابهسرکه و جوش شیرین

برای جرم گیری سنگ توالت میتونیم از محلول های طبیعی مثل سرکه و جوش شیرین  “استفاده نماییم. فقط یادتون باشه که هر چیزی رو نمیبایست ترکیب نمود چون بعضی از ترکیب ها سمی هستن. برای  “استفاده از جوش شیرین و سرکه ابتدا نصف لیواون سرکه و یک دونه چهارم لیواون رو جوش شیرین میریزیم و در آخر با ۲ لیتر آب مخلوط مینماییم. محلولی که درست نمودین رو توی ظرف توالت بریزین و سپس از چند ساعت ظرف توالت رو بشرین. اگه به نظرتون لازم بود، برای جرم گیری سنگ توالت میتونین از اسکاج هم  “استفاده کنین.

سرکه

برتری سرکه نسبت به بقیه مواد تمیز کننده و تمیزکننده، طبیعی بودن و سمی نبودن اون هست. برای تمیزکاری و جرم گیری سنگ توالت میتونین از اسپری سرکه  “استفاده کنین. یک دونه ربع سپس از اسپری نمودن، سینک رو با آب و اسکاچ بشورین. و سرکه به راحتی میتونه شیرآلات رو برق بندازه میتونین مقداری سرکه رو درون آبپاش بریزین و روی شیرآلات اسپری کنین و با یه پارچه روی اونو بکشید می بینید که چقدر سریع براق میشن.

جرم گیری سنگ توالت با تمیز کننده های خاونگی

در بین تمیز کننده های خونگی محلول سفید کننده یا وایتکس عالی ترین گزینه هست. برای  “استفاده از وایتکس ۱ تا ۲ قاشق چای خوری وایتکس رو با لیتر آب گرم مخلوط کنین. برای  “استفاده از این محلول، اون رو درون اسپری بریزین و سپس از تکون دادن، محلول رو بر روی روی ظرف توالت اسپری کنین. سپس از ۱ دقیقه روی رو با اسفنج تمیز کنین.

برای تمیزکاری و جرم گیری سنگ توالت از قرص های ژاول هم میتونین  “استفاده کنین، به اینصورت که راه آب رو ببندین و یک دونه دونه قرص رو درون توالت بندازین. سپس از یک دونه ربع راه آب رو باز کنین و سیفون رو بکشین. در ظرف توالت کمی بوراکس بریزین و سپس از ۸ ساعت با برس توالت رو تمیز کنین. در آخر برای شست و شو چند بار سیفون بکشین. بهتره ماهی یک دونهبار سینک رو با الکل صنعتی تمیز کنین تا ضدعفونی بشه. به این صورت که اول سینک رو کاملا بشورین و سپس چند قطره الکل رو پنبه بچکونین و سینک رو

آموزش صفر تا صد تمیز نمودن یخچال

تمیز نمودن یخچال

در صورت آشپزمنزل را قلب منزل در نظر بگیریم، یخچال هم قلب آشپزمنزل به حساب می‌آید. چون کاملا در ارتباط مستقیم با سلامتی ما  “است و برای حفظ کیفیت مواد غذایی، به توجه ویژه‌ای نیاز دارد. روی همین حساب در صورت تمیز نمودن یخچال غلط باشد، هم مواد درون یخچال و فریزر فاسد می شوند، و هم امکاون دارد به دستگاه آسیب برسد. به دلیل این اهمیت، مقاله امروز گلدیراون را اختصاص دادیم به آموزش اصولی تمیز نمودن یخچال. شما میشود صرف نظر از برند و مدل دستگاه خود برای از بین بردن بوی بد درون یخچال ویدیو چگونه بوی بد یخچال را ازبین ببریم مشاهده بنمایید و، با رعایت نکات زیر علاوه بر تمیز نمودن یخچال، به طول عمر اون نیز کمک بنمایید.

تمیز نمودن یخچال را از کجا شروع نماییم؟

در گام نخست یخچال و فریزر را از هر گونه مواد غذایی خالی بنمایید. چون میبایست فضای کافی و راحت برای تمیز نمودن وجود داشته باشد. پس سعی بنمایید حتی‌الامکاون در آخر هفته و یا پیش از خریدهای کلی این کار را کنید. زماون خالی‌نمودن یخچال، به یاد داشته باشید موادی که بیش از ۳ ماه در یخچال  “استفاده نشده‌اوند، در آینده نیز حتما مصرف نمی‌شوند و دور بریزید. و حو “استاون باشد برای تمیز‌نمودن یخچال لازم  “است موادغذایی حتما بیش از یک دونه ساعت بیرون از یخچال و فریزر بماونند. این روزها در حال‌و‌هوای منزل‌تکاونی اسفند ماه، با توجه به سرد بودن هوا این مشکل حل می‌شود. اما در فصل‌های گرم تمهیدات لازم برای حفظ سلامت مواد غذایی را در نظر بگیرید.

کدام قسمت‌های یخچال نیاز به تمیز نمودن دارند؟

شاید بنظر بیاید تمیز نمودن یخچال با پارچه کشیدن روی طبقات تمام می‌شود! اما میبایست بگوییم اسم این‌کار گردگیری  “است نه تمیزکاری اصولی. تمام قسمت‌های کشو، سطوح درونی، واشرها، و فیلترها نیاز به ضدعفونی دارند. در ادامه راه حل تمیز نمودن هر بخش را توضیح می‌دهیم.

تمیز نمودن کشو ها و قفسه‌ های یخچال و فریزر

اولین قسمت از یخچال که میبایست تمیز شود قفسه‌ها، کشوها و هر قسمت جدا‌شدنی  “است. این قسمت‌ها معمولا مشبک هستند و قابل شست‌وشو.  “استفاده از ماشین ظرفشویی برای تمیز نمودن قفسه‌های یخچال و فریزر کار اشتباهی  “است و بهتر  “است این‌کار با ملایمت و به صورت دستی اونجام شود. برای کثیفی‌ها هم اصلا نگراون نباشید، دو فنجاون آب گرم ، یک دونه قاشق غذاخوری جوش شیرین ، دو قاشق غذا خوری لیمو ترش را ترکیب نموده و با یک دونه اسفنج نرم روی قفسه‌ها بمالید. حتما به خاطر داشته باشید که خوب قفسه‌ها را آبکشی بنمایید و پیش از قرار دادن در یخچال خشک خشک شوند.

تمیز نمودن سطوح درونی یخچال و فریزر

شلنگ آب را کنار بگذارید! این قسمت‌ها قابل شست‌وشو نیستند و حتما میبایست با پارچه تمیز شوند. نکته مهم در تمیز نمودن سطوح درونی یخچال فریزر این  “است که، در صورت مواد مایع شستشو‌ای که  “استفاده می‌بنمایید دارای بو باشد، سطوح بو را جذب نموده و به غذاها اونتقال می‌دهد. به علاوه مواد مایع شستشو شیمیایی از عمر سطوح نیز کم میک دونهنند. عالی ترین مایع شستشو سطوح درونی یخچال و فریزر یک دونه فنجاون سرکه سیب با ترکیب سه فنجاون آب‌گرم  “است. در صورت کثیفی‌ای سخت درون یخچال بود از خمیر دنداون  “استفاده بنمایید که علاوه بر تمیزی، بوی مطبوعی نیز به سطوح می‌دهد. در زماون تمیز نمودن به قسمت درونی درب یخچال نیز دقت بنمایید. چون این قسمت، هم زیاد  “استفاده می‌شود و هم به صورت قفسه‌ای و مشبک بوده و تمیز نمودن اون مشکل  “است.

تمیز نمودن فریزر

راه های تمیز نمودن واشر درونی یخچال و فریزر

در تمیز نمودن یخچال، واشر معمولا نادیده گرفته می‌شود. تمیز نمودن نادرست واشر از طول عمر دستگاه میک دونهاهد. مواد شیمیایی به شدت به واشر یخچال آسیب می‌رساوند، و به یاد داشته باشید تمیز نمودن مکرر اون موم ل “استیک دونه را از بین می‌برد. عالی ترین راه برای تمیز نمودن واشر درونی یخچال و فریزر  “استفاده از مخلوط ½ آب و ½ سرکه  “است.

نکات تمیز نمودن سطوح خارجی یخچال و فریزر

ماونند سطوح درونی، تمام سطوح خارجی یخچال و فریزر هم میبایست تمیز شوند. برای سهولت در این کار حتما یخچال را به جلو بکشید تا بتواونید به همه قسمت‌ها دید داشته باشید. عالی ترین وسیله برای تمیز نمودن سطوح خارجی  “استفاده از پارچه تمیز  “است. در صورت پشت دستگاه شما کویل (coils) بنمایداسور نصب شده  “است.

شستن بنمایداونسور یخچال

برای اطمیناون از عدم آسیب به این بخش، میشود از یک دونه متخصص کمک بگیرید. که پیشنهاد ما به شما این  “است، از تکنسین‌های متخص خدمات دوره‌ای کمک بگیرید، که هر ۶ماه یک دونهبار اونجام این کار توسط تکنسین کمک به عملنمود بهتر دستگاه می‌بنماید. تمیز نمودن کویل بنمایداسور علاوه بر تمیزی به طول عمر دستگاه نیز کمک می بنماید. چون گرد و غبار باعث می‌شود پنل فن یخچال زماون بیشتری برای سرد نمودن دستگاه صرف بنماید.

تمیز نمودن سطوح آشپزمنزل که با یخچال فریزر در ارتباط اوند

مرحله آخر در تمیز نمودن یخچال و فریزر، تمیز نمودن سطوح نزدیک دونه به اون  “است.  “استفاده از مواد شیمیایی در این قسمت‌ها بلاماونع  “است ولی در اونتهای کار حتما از یک دونه پارچه تمیز  “استفاده بنمایید تا سطوح رطوبت نداشته باشند.

تمیز نمودن فیلتر آب یخچال و فریزر

یخچال و فریزر را به برق وصل بنمایید و سپس اون را به جای اصلی خود بر گرداونید. فیلتر آب و یخ هر شش ماه یک دونهبار میبایست تعویض شوند تا بو و مزه آب و یخ عوض نمودن نبنماید. تعویض فیلترها بهتر  “است توسط تعمیرکار و افراد متخصص اونجام شود، در صورت نیاز میشود به کارشنراحت ما در گلدیراون اطلاع دهید.

یخچال شما نیاز به تعویض فیلتر دارد؟ از متخصصین حرفه‌ای گلدیراون کمک بگیرید.

شستشوی یخچال در آخر موادغذایی و بطری‌های تمیز شده را به یخچال برگرداونید، و پیش از قرار دادن اون‌ها تاریخ اونقضا را بررسی بنمایید. نکته آخر و تمیز نگهداشتن یخچال و فریزر به یاد داشته باشید تمیز نگهداشتن یخچال و فریزر از تمیز نمودن یخچال مهمتر  “است. با رعایت نکات زیر همیشه یخچالی تمیز و خوشبو خواهید داشت “

هیچ مواد غذایی را بیش از سه ماه در یخچال نگه ندارید، با گذشت هر فصل یخچال را بررسی بنمایید.

در صورت کثیفی‌ای در یخچال ایجاد شد، منبع نشت را پیدا نموده و سریع کثیفی را تمیز بنمایید.

“استفاده از خوشبو کننده‌ها برای جلوگیری از بو نامطبوع یخچال فریزر. این خوشبو کننده ها شامل “ قهوه، زغال مخصوص، نوشابه گازدار یا سودا ،  “استفاده از عصاره های واونیل و اسطوخودوس، لیمو و… هستند.

توجه بنمایید زغال‌های بوگیر با زغال‌های پخت‌وپز متفاوت هستند. برای تهیه این زغال‌ها میشود به صفحه فراه حل لوازم جاونبی مراجعه بنمایید. در آخر این‌که برای اطمیناون از سلامت و کارایی یخچال، خدمات دوره‌ای یخچال‌تاون را فراموش نبنمایید و برای این ‌کار حتما از متخصصین حرفه‌ای ما برای تعمیر یخچال فریزرخود کمک بگیرید. ما در گلدیراون تمام خدمات خدمات لوازم خاونگی را با عالی ترین کیفیت اونجام می‌دهیم. در صورت نیاز به مشاوره به ما اطلاع دهید.

و بسیاری افراد تازه کار که قصد تمیز نمودن منزل برای اولین بار را دارند به سوال هایی از قبیل این که از کدام قسمت شروع کنند یا گرد و خاک ها را چگونه تمیز کنند، برخورد می کنند.

تمیز نمودن منزل را میبایست از کجا شروع نمود؟ دوش یا آشپزمنزل؟

آیا می تواون با پارچه های معمولی صفحه تلویزیون را تمیز نمود؟

برای جلوگیری از لک شدن شیشه و آیینه ها چکار می تواون نمود؟

چگونه می تواون از کابینت ام دی اف مراقبت نمود؟

و سوال های زیادی از این قبیل که برای هر یک دونه از اون ها مطابق با تجربه هر فردی، پاسخ های زیادی وجود دارد. در این جا قصد داریم ۱۰ راه حل موثر برای افزایش سرعت در تمیز نمودن منزل را توضیح دهیم.

برنامه ریزی نمودن و الویت بندی کارهایی که میبایست در تمیز نمودن منزل اونجام شود، کمک زیادی در سریع تر اونجام شدن کارها می بنماید. میشود کارها را مثل گرد و خاک گیری، جارو برقی زدن، تمیز نمودن شیشه ها و آیینه ها و بقیه کارها را دسته بندی بنمایید. سپس تمامی مراحل را به ترتیب برای تمامی قسمت های منزل کنید. یعنی در صورت مرحله اول گرد و خاک گیری  “است، در یک دونه زماون مشخص این کار را برای تمامی قسمت ها کنید. این کار سرعت تمیز نمودن منزل را نسبت به زماونی که هر یک دونه از قسمت ها مثل آشپزمنزل، اتاق خواب، خدمات بهداشتی یا دیگر فضاها را به صورت جداگاونه خدمات می بنمایید، بیشتر می بنماید.

به این صورت پس از به پایاون رسیدن چرخه هر یک دونه از کارها، احساس بهتر و اونگیزه بیشتری برای به پایاون رساوندن سایر کارها خواهید داشت.

جمع آوری تمامی لوازم مورد نیاز پیش از شروع کار

جمع آوری لوازم مورد نیاز هماونند سطل، جارو و مواردی که به هنگام تمیزکاری به اون ها نیاز پیدا می بنمایید، کمک زیادی به سرعت بخشیدن در تمیز نمودن منزل می بنماید. زماونی که مشغول کار هستید دیگر نمیبایست نگراونی برای جستجو لوازم مورد نیاز داشته باشید. جمع آوری تمامی لوازم وقت زیادی را که قرار  “است برای جستجو نمودن صرف بنمایید را کاهش می دهد. و وقتی می داونید لوازمی که میبایست از اون ها  “استفاده بنمایید در کجا قرار دارند، میشود سریع تر کارها را کنید.

مرتب نمودن به هم ریختگی ها

پیش از این که کارها را برای تمیز نمودن منزل آغاز بنمایید، به اتاق ها بروید و تمامی قسمت های شلوغ و در هم ریخته را مرتب بنمایید. مجله ها، روزنامه ها، پوشاک ها، رو تختی نامرتب، اسباب بازی کودکاون و تمامی لوازمی که باعث شلوغی در فضای هر کدام از اتاق ها هستند را جمع آوری بنمایید. در هنگام مرتب نمودن اتاق ها لوازم زیادی را می بینید که مدت زیادی  “است از اون ها  “استفاده نمی بنمایید. بهتر  “است برای نگهداری یا اهدا نمودن اون ها تصمیم بگیرید، چون جا به جایی لوازمی که به اون ها احتیاج ندارید، فضای زیادی را در اختیارتاون قرار می دهد.

تمیز نمودن گرد و خاک

پیش از شروع گرد و خاک گیری از خاموش بودن سرد کننده، پنکه سقفی و بسته بودن پنجره ها مطمئن شوید. حتما گرد و خاک روی مبل، زیر قفسه ها، دستگیره نرده ها، قاب عکس، قفسه های دیواری و صفحه تلویزیون را تمیز بنمایید. گرد و خاک گیری کار مهمی  “است که میبایست پیش از این که بخواهید از جارو برقی  “استفاده بنمایید، اون را کنید.

بهتر  “است پیش از جارو زدن اتاق خواب، لوازم، قفسه ها، را جا به جا بنمایید، در اینصورت میشود سریع تر کار خود را کنید.

تمیز نمودن شیشه و آیینه ها

در ابتدا یک دونه پارچه نخی و مخصوص را خیس بنمایید و گرد و خاک شیشه ها و آیینه ها را تمیز بنمایید. حتما با یک دونه پارچه خشک و تمیز پس از  “استفاده از پارچه خیس، خیلی سریع شیشه و آیینه ها را خشک بنمایید.

تمیز نمودن کابینت و روی رویه اون

مناطق رویی مثل رویه کابینت ها را ضد عفونی بنمایید

حتما سطوح سخت مثل رویه کابینت ها، لوازم خاونگی، دستگیره ها، لولا، پریز برق، کنترل تلوزیون و تلفن را به خوبی تمیز و ضد عفونی بنمایید. بسیاری از این قسمت ها مثل پریز برق یا کنترل تلوزیون که افراد زیادی در تماس با اون ها هستند نیاز به ضدعفونی با مواد مایع شستشو دارند. میشود نصف فنجاون سرکه سفید یا سرکه سیب را با یک دونه فنجاون آب ترکیب بنمایید و از اون به عنواون محلول غیر سمی و طبیعی برای ضد عفونی نمودن سطوح  “استفاده بنمایید.

تمیز نمودن سینک خدمات بهداشتی و دوش

سینک، واون دوش و خدمات بهداشتی را به دقت تمیز بنمایید

از مواد مایع شستشو قوی و اسپره های ضد عفونی کننده برای تمیز نمودن سینک آشپزمنزل، واون دوش، رو شویی و خدمات بهداشتی  “استفاده بنمایید. اجازه دهید چند دقیقه مواد مایع شستشو بر روی سطوح برای اثر بیشتر باقی بماوند. پس از این که از مواد مایع شستشو در سایر سطوح  “استفاده نمودید میشود شروع به تمیز نمودن اون ها بنمایید. تمیز نمودن درون ماکرویو را فراموش نبنمایید. تمیز نمودن و تمیزکاری سطل آشغال آشپزمنزل نیز یک دونهی از دیگر مواردی  “است که اهمیت زیادی دارد.

اول جارو بنمایید سپس طی بکشید

کف دستشویی و دوش را حتما جارو بنمایید و سپس طی بکشید. بهتر  “است جارو نمودن اتاق ها را از گوشه و کنج های دیوار شروع بنمایید به سمت در و دیگر قسمت ها حرکت بنمایید. جارو نمودن از قسمت وسطی اتاق، کار را سخت تر می بنماید.

هنگام جارو نمودن به قسمت های مختلف حرکت بنمایید

زماونی که جارو می بنمایید، نگراون برخورد با در یا شکاف دیوار نباشید. در تمامی قسمت های منزل و اتاق ها حرکت بنمایید و تمامی قسمت های زیر فرش، مبل، تخت خواب و سایر قسمت ها را جارو بنمایید.

بقیه کارها مثل واکس زدن مبل ها، از جمله کارهایی  “است که نیاز ندارید همیشه کنید. اما میشود برای تمیز نمودن منزل در نزدیک دونهی نوروز، پنجره ها را تمیز بنمایید، به مبل ها واکس بزنید، فرش ها و زیر پایی ها را نیز بشویید.

شستن لوازم تمیزکاری

شستن لوازم و ابزار تمیزکاری را به صورت منظم فراموش نبنمایید

هنگامی که مشغول تمیز نمودن منزل هستید، شستن طی، پارچه و لوازمی که از اون ها برای تمیزکاری  “استفاده می بنمایید را فراموش نبنمایید.  “استفاده از یک دونه جاروی کثیف که کیسه اون نیز پر شده  “است، علاوه بر کاهش کیفیت نتیجه کار باعث می شود که زماون و اونرژی بیشتری برای تمیز نمودن صرف بنمایید.

کار تمیز نمودن منزل را بین افراد خاونواده قسمت بنمایید

تقسیم کار بین اعضای خاونواده، عالی ترین راه حل برای افزایش سرعت تمیز نمودن منزل  “است. برنامه ریزی زماونی برای تمیز نمودن قسمت های مختلف و مشخص نمودن وظیفه هر فردی، باعث همکاری و لذت بردن از اونجام کار می شود. و کارها سریع تر پیش می رود و تمامی اعضای خاونواده از نتیجه کار لذت خواهند برد.

میشود با به کار بردن ایده های خلاقاونه، تمیز نمودن منزل را به کاری لذت بخش تبدیل بنمایید.

نزدیک دونه نوروز هست خیلی از خاونم ها و آقایاون مشغول تمیزکاری منزل هستند . یک دونهی از مهم ترین مکاون هایی که میبایست تمیز شود آشپزمنزل  “است.

بهتر  “است با در نظر گرفتن نکات زیر تمیزکاری و تمیزی بیشتری را به آشپزمنزل خود ببخشید.

یک دونهی از مهمترین قسمت هایی از منزل که در منزل تکاونی و آمادگی برای نوروز میبایست به اون توجه نمود آشپزمنزل  “است. حتما شما هم زناون منزل‌دار بسیاری را دیده‌اید كه بخش عمده‌ای از زماون خود را درون آشپزمنزل می‌گذارند و دائما در حال تمیز كردن این فضا هستند.

واقعیت این  “است كه آشپزمنزل جزء فضاهایی از منزل  “است كه فعالیت‌های زیادی در اون اونجام می‌شود و در نتیجه به سرعت كثیف و بی‌نظم می‌شود. ولی قسمت هایی از اون هستند که در طول سال کمتر به سراغ تمیز نمودن اونها می رویم و در روز های ماونده به نوروز در منزل تکاونی ها  توجه به اونها مهم خواهد بود. طبیعی  “است كه زناون منزل‌دار زماون زیادی را صرف این كار كنند و البته در بسیاری از موارد از این مسئله نیز اظهار نارضایتی كنند.

خودتاون را بگذارید جای زناونی كه در بیرون از منزل نیز كار می‌كنند و خیلی كم‌تر از زناون منزل‌دار وقت اونجام كارهای مربوط به تمیز كردن آشپزمنزل را دارند. البته فراموش نكنیم كه این كار به خودی خود وظیفه زناون نیست و مرداون هم در این كار مسئولیت زیادی دارند.

با این اوصاف چگونه می‌تواون آشپزمنزل را در كم‌ترین زماون ممكن تمیز كرد و اونرژی زیادی هم صرف این كار نكرد؟

  • ظرف‌ها را بشویید

در صورت شما این كار را به درستی و در زماون مناسب کنید در وقت شما صرفه‌جویی زیادی می‌شود. ماشین ظرف‌شویی آشپزمنزل شما وقتی كاملا از ظرف پر شود می‌تواوند وظیفه خود را به طور كامل و به درستی کنید. فقط به یاد داشته باشید به محض این‌كه از ظرف‌ها  “استفاده كردید اون‌ها را بشویید.

بهتر  “است ظروف بزرگ ماونند قابلمه‌ها و ماهی‌تابه‌ها را با دست بشویید چراكه اون‌ها به خوبی درون ماشین ظرف‌شویی قرار نمی‌گیرند كه این مسئله هم باعث خوب شسته نشدن این ظرف‌ها می‌شود و هم ممكن  “است باعث آسیب دیدن ماشین ظرف‌شویی شود.

مجله تالاب  “ ظروف وقتی با ماشین ظرف‌شویی شسته می‌شوند خیلی سریع‌تر از زماونی كه با دست شسته می‌شوند قدیمی و كهنه می‌شوند. دلیل این مسئله هم این  “است كه پودر ماشین ظرف‌شویی ساینده  “است و به مرور زماون به ظرف‌ها آسیب می‌رساوند. ظروف چینی قدیمی، لیواون‌های ظریف و اونتیك، و ظرف‌های دیگری كه شكننده هستند میبایست به دقت با دست شسته شوند تا به اون‌ها آسیبی نرسد.

آموزش تمیز و مرتب نمودن آشپزمنزل

  • ظرف‌ها را با دست نیز بشویید

در صورت به محض این‌كه از ظرف‌ها  “استفاده كردید اون‌ها را بشویید كار شما خیلی ساده‌تر و راحت‌تر می‌شود؛ وقتی ظرف‌ها را پس از مصرف می‌شویید دیگر به ندرت پیش می‌آید كه لكه‌ای به سادگی از بین نرود و یا نیاز به تلاش زیادی برای شستن ظرف‌ها باشد. فقط كافی اسفنج یا فرچه نرم را خیس كنید، روی اون‌ها كمی مایع ظرف‌شویی بریزید، ظرف‌ها را به دقت بشویید (هر دو طرف)، و سپس اون‌ها را با آب گرم آب بكشید

در صورت تمام ظرف‌ها را درون آب قرار دهید با این تصویر روبه‌رو می‌شوید “ كمی آب قهوه‌ای رنگ كه درون اون كثیفی، چربی، پس‌ماونده‌های غذا، میلیون‌ها جرم، و مقدار زیادی مواد كثیف دیگر كه از ظرف‌های مختلف وارد آب شده‌اوند وجود دارد. این تصویری  “است كه با اون روبه‌رو خواهید شد و مطمئنا تصویر منزجركننده و ناراحت‌كننده‌ای  “است. در صورت ظرف‌ها را پس از چند روز  “استفاده بشویید مجبور به این كار خواهید بود. البته در صورت ظرفی بسیار كثیف  “است برای بهتر شسته شدن اون میشود به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه اون را درون آب گرم بریزید تا كثیفی‌های اون سریع‌تر از بین بروند. اما به طور كلی پیشنهاد ما این  “است كه پس از صرف وعده‌های غذایی ظرف  “استفاده‌شده را بشویید تا در آخر هفته با حجم اونبوهی از ظرف‌های كثیف روبه‌رو نشوید.

آموزش تمیز و مرتب نمودن آشپزخانه

  • ظرف‌های خود را خشک كنید

در صورت ظرف‌ها را پس از شستن خشك نكنید، ممكن  “است لك آب روی ظروف شیشه‌ای باقی بماوند و یا باكتری‌ها بر روی آبی كه روی ظروف  “است باقی بماونند. با این حال، وقتی ظرف‌ها را می‌شویید (در صورت اون‌ها را با دست می‌شویید)، بهتر  “است تمام ظرف‌های شسته‌شده را روی جاظرفی كه خود اون نیز خشك  “است قرار دهید تا ظروف در معرض هوا خشك شوند.

پس از این‌كه ظرف‌ها را شستید اسفنج یا فرچه را در جایی قرار دهید تا اون‌ها هم ماونند ظرف‌ها خشك شوند. در غیر این صورت ممكن  “است این وسایل نیز جرم‌ها و باكتری‌هایی را به خود جذب كنند.

  • اجاق گاز و مایكروفر را تمیز كنید

یكی دیگر از كارهای نه چنداون دلچسب و ناخوشایند تمیز كردن اجاق گاز و مایكروفر  “است، به ویژه در صورت اون‌ها را به طور مداوم تمیز نكنیم (معمولا تمیز كردن این وسایل به سادگی فراموش می‌شوند). تمیز كردن این دو وسیله از اون دسته كارهایی  “است كه میبایست توجه ویژه‌ای به اون‌ها بكنید. روی اجاق گاز معمولا مقداری غذا یا كثیفی می‌ماوند كه بهتر  “است اون‌ها را به سرعت تمیز كنید. این كار را در مورد مایكروفر نیز میبایست کنید. البته در اونجام این كارها نكاتی را میبایست به یاد داشته باشید كه عبارتند از “

در مورد اجاق گاز در دفترچه راهنمای اون به دنبال دستورالعمل تمیز كردن اون بگردید. در این دفترچه‌های راهنما معمولا نكاتی در مورد تمیز كردن اجاق گاز عنواون می‌شود كه می‌تواوند كار شما را بسیار راحت‌تر كند. با این حال معمولا در مورد اجاق گازها یك راه‌حل جواب می‌دهد. ابتدا میله‌های روی اون را جدا كنید و اون‌ها را درون مقداری آب صابونی بریزید و سپس روی اجاق گاز را با یك اسفنج كه به یك ماده مایع شستشو آغشته  “است تمیز كنید. سپس با یك پارچه پارچه‌ای بدون پرز روی اجاق گاز را خشك كنید. راه حل دیگر این  “است كه این بار نیز میله‌ها را جدا كرده و درون آب صابونی قرار دهید. سپس روی اجاق گاز را با یك ماده مایع شستشو مخصوص اسپری كنید و مدتی صبر كنید تا ماده مایع شستشو كثیفی‌ها را از بین ببرد. سپس با یك پارچه روی اجاق گاز را تمیز كنید.

در مورد مایكروفر میشود از یك كاسه سركه، آب لیمو، مایع ظرف‌شویی، و یا تمیزكننده پنجره  “استفاده كنید. هر كدام از اون‌ها را كه اونتخاب می‌كنید درون مایكروفر قرار دهید و سپس برای چند دقیقه مایكروفر را راه حلن كنید. پس از پایاون این مرحله با یك پارچه پارچه‌ای درون مایكروفر را خشك كنید. در این راه حل تمام كثیفی‌ها و مواد چسبنده به راحتی پاك شده و مایكروفر شما ماونند روز اولش می‌شود.

  • به كابینت‌هاسر و ساماون بدهید

اكنون كه بخش‌های سخت فرایند تمیز كردن آشپزمنزل را اونجام داده‌اید، نوبت به كابینت‌ها رسیده  “است. این بخش كاملا به شما و چیدماون كابینت‌ها بستگی دارد. فقط مطمئن شوید كه در نظم‌بخشی كابینت‌ها میشود به سیستمی برسید كه نظم‌ بخشیدن به اون‌ها را ساده‌تر می‌كند و پیدا كردن ظروف و وسایل مختلف در كابینت‌ها راحت‌تر می‌شود.

بعضی اوقات ساده ترین كار این  “است كه تمام ظروف موجود درون كابینت‌ها را بیرون بیاورید و با نبعضی اوقات به كل ظرف‌ها در مورد سر و ساماون دادن به اون‌ها تصمیم بگیرید. سعی نكنید تك‌تك كابینت‌ها را بررسی كنید و در مورد هر كدام از اون‌ها جداگاونه تصمیم بگیرد. چراكه این كار باعث می‌شود نتواونید تمام ظرف‌ها را یك‌جا و در كنار هم ببینید. سعی كنید كاسه‌ها را در كنار كاسه‌ها، ظروف شیشه‌ای زیبا را در كنار ظروف شیشه‌ای زیبا، و مواد آشپزی را در كنار مواد آشپزی قرار دهید. سعی كنید وسایل مختلف را به گونه‌ای درون كابینت‌ها قرار دهید كه هر گاه خو “استید بتواونید به راحتی به اون‌ها دسترسی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.