آفت کش های طبیعی و شته کش طبیعی

سمپاشی پاکدون
سمپاشی پاکدون

به طور معمول از صابون و گاهااوقات از سایر مواد سازگار با محیط زیست تشکیل می بشود .زیادتر باغبانان خانگی به سوی باغبانی ارگانیک تمایل بیشتری نشان داده‌اند؛ محصولات ارگانیک جهت سلامتی ما و خانواده‌مان زیاد مهم هست .تعدادی دستورالعمل خانگی جهت تهیه آفت کش‎ها وجود دارد- این متد ها جهت محیط زیست نیز مفید هست .شما می‌توانید خودتان آفت کش مورد نیازتان را در خانه درست نمایید  .و به این ترتیب در وقت و هزینه‌تان صرفه جویی نمایید .

نکته مهم در استفاده از آفت کش‌های ارگانیک این هست .که زود تاثیر خویش را از دست می‌دهند و با باران شسته می‌شوند؛ جهت اینکه نتیجه مطلوب را از آنها بگیرید .به دفعات. و با فاصله مدتی ۱ هفته از آنها استفاده نمایید – ما در این مطلب انواع حشره کش های خانگی معروف و مؤثر ارگانیک را جهت شما شرح می‌دهیم- .جهت خرید قارچ کش به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه نمایید .

۱۰ متد و طرز تهیه حشره کش خانگی و آفت کش های طبیعی

۱- استفاده از روغن جهت درست شود ن آفت کش های طبیعی

از یک صابون ظرفشویی مایع ملایم استفاده نمایید – از صابون های معطر آنتی باکتریال (ضد باکتری) و دیگر صابون های تخصصی استفاده نکنید زیرا ممکن هست به گیاهان شما آسیب برسانند- .یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با یک فنجان روغن پخت و پز در یک کاسه مخلوط نمایید – .از روغن کانولا یا روغن های گیاهی استفاده نمایید – ۱۲ میلی لیتر (۲/۵ قاشق چای‌خوری) از این ترکیب را به یک فنجان آب اضافه نمایید  و آن را به خوبی مخلوط نمایید – .ترکیب جدید و باقی مانده ترکیب قبلی را به درون یک آب پاش بریزید. و با هم مخلوط نمایید .- آفت کش را روی قسمت کوچکی از گیاه امتحان نمایید – .با این کار مطمئن می شوید ک.ه آسیب بیشتری به گیاه وارد نمی بشود -.

اگر قسمتی از گیاه که آفت کش را روی آن امتحان شود ه اید پژمرده شد .و یا تغییر رنگ داد از صابون های معمولی دیگر جهت درست شود .ن این آفت کش استفاده نمایید – در صورتی که گیاه به این آفت کش حساسیت نداشت. آن را به کل گیاه خصوصا زیر برگ ها اسپری نمایید  – بر نقاطی که حشره تخم گذاری شود. هست تمرکز نمایید.  زیرا این آفت کش تخم حشرات و حشرات نابالغ را خیلی سریع از بین می برد-.

۲- استفاده از پوست تخم مرغ جهت درست شود ن آفت کش های طبیعی و کنترل آفت‌ها

قبل از خرد شود ن پوست تخم مرغ‌ها اجازه دهید حسابی خشک شوند- پوسته‌ تخم مرغ‌ها را را با ساطور غذا یا خردکننده‌ی دانه‌های قهوه خرد نمایید  .تا به طور پودر در بیایند- با این دستگاه میشود .به خوبی پوسته‌های تخم مرغ را خرد شود – مدتی که از خرد کننده‌ غذا استفاده می‌کنم قطعاتی بزرگ‌تر از مدتی که از قهوه خرد کن استفاده می‌کنیم بدست می آوریم، این قطعات هم خوب هستند ولی ما پودر را زیادتر ترجیح می‌دهم زیرا بهتر به حشرات می‌چسبد-.

بعد از اینکه پوسته‌ تخم مرغ‌ها آسیاب شدند می‌توانید آن‌ها را مستقیما جهت استفاده به باغ بیاورید- جهت استفاده از پوسته‌ تخم مرغ‌ها به عنوان آفت کش باید پودر پوسته را مستقیما روی حشرات بریزید- با این کار حشرات شروع به بخود پیچیدن می‌کنند؛ احتمالا آن‌ها را سریعا نکشد اما در طول زمان حتما خواهد کشت- جهت کنترل دائمی حشرات پودر پوسته تخم مرغ را روی برگ گیاهانی که بیشترین آسیب دیده‌اند بپاشید- این پودر دلیل دور شود .ن آفت‌ها می‌شود- و در استفاده از آن مراقب باشید

زیرا این پودر هر سوسکی حتی انواع مفید آن را خواهد کشت. به همین دلیل بهتر هست. که پوسته تخم مرغ را به طور مستقیم بر روی آفات خاصی که می خواهید .کنترل نمایید ، بپاشید- .جهت کنترل حلزون‌ها و سوسک‌ها پودر پوسته تخم مرغ را در اطراف پایه‌ گیاه بپاشید- .این کار را بعد از بارش باران تکرار نمایید -. پودر تخم مرغ را در مکان خشک نگهداری نمایید -. پوسته‌های تخم مرغ جهت سلامتی باغ عالی هستند. و به خاک کلسیم اضافه می‌کنند. و مزایای زیاد دیگری هم دارد که اگر بدانید تعجب خواهید شود . که مردم چرا پوسته‌ تخم مرغ‌ها را دور می‌ریزند-.

۳- استفاده از اسپری فلفلی جهت درست شود ن آفت کش های طبیعی

این افشانه جهت حفاظت از گلها و سبزیجات شماست .و به دفع آهو، گوزن،خرگوش و سایر آفات کمک می‌کند- توجه نمایید  که استفاده از این اسپری ممکن هست .طعم تندی روی میوه‌های گیاه شما به جای بگذارد-.

مواد لازم جهت تهیه اسپری فلفل:

۶ عدد فلفل تند، ۲ فنجان آب، ۱ لیتر آب (توجه بشود که هر چقدر فلفل‌ها تندتر باشند بهتر است)-

فلفل‌های تند را با ۲ فنجان آب مخلوط نمایید – به مدت ۱ تا ۲ دقیقه با سرعت بالا مواد را مخلوط نمایید -. مخلوط را در یک ظرف ریخته و بگذارید تا یک روز بماند- مایع را درون یک پارچه‌ی نخی باریک بریزید و صاف نمایید – مایع صاف شده را با حدود ۱ لیتر آب مخلوط نمایید  و به تمام گیاه خویش آن را اسپری نمایید  .(اگر باران بارید، بعد از باران دوباره مایع را اسپری نمایید )- بنایراین از یک هفته دوباره مایع را به گیاه خویش بپاشید .و هفته بعد نیز این کار را دوباره تکرار نمایید –

۴- استفاده از آب تنباکو جهت درست شود ن آفت کش های طبیعی

یک فنجان تنباکو را با ۴ لیتر آب مخلوط نمایید -. تنباکو جهت مبارزه با شته گیاهان آپارتمانی ، کرم ها و هزارپا ها مفید هست ولی جهت گیاهانی مثل فلفل، گوجه، بادمجان یا دیگر اعضای این خانواده مضر هست -. ترکیب را به مدت ۲۴ ساعت در یک مکان آفتابی یا در یک مکان گرم قرار دهید- رنگ ترکیب را چک نمایید -. در حالت مطلوب، این آفت کش خانگی به رنگ چای کمرنگ باید باشد- اگر بیش از حد تیره شد آن را با آب رقیق نمایید  و اگر خیلی کمرنگ به نظر می رسید. آن را چند ساعت اضافه تر در آفتاب قرار دهید- .سه قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را به این ترکیب اضافه نمایید . .و کاملا آن را مخلوط نمایید -. ترکیب را به یک آب پاش منتقل نمایید .بعد ترکیب داخل آب پاش را یک مرتبه دیگر تکان دهید. تا بهتر مخلوط بشود .- آفت کش را روی قسمت های آلوده گیاه اسپری نمایید.  و  نیز می توانید آن را روی قسمت هایی از گیاه که در وضعیت خوبی هستند. نیز اسپری نمایید .

۵- ساخت حشره کش گیاهی از اسپری آب گوجه فرنگی جهت درست شدن آفت کش های طبیعی
راهکاری مناسب جهت کنترل شته‌ها و سایر حشرات از طریق سموم حشره کش گیاهی :

مواد لازم: ۲ فنجان برگ گوجه فرنگی و ساقه‌ گیاه گوجه فرنگی، ۱ لیتر آب

۲ فنجان برگ و ساقه ی گیاه گوجه فرنگی را در غذا ساز بریزید.- ۲ فنجان آب را نیز اضافه نمایید –

مواد را به مدت ۲ دقیقه مخلوط نمایید .بعد مخلوط را در یک ظرف جداگانه ریخته .و بگذارید .۱ روز بماند- .بنایراین از یک روز مخلوط را در یک ظرف جداگانه ریخته .و صاف نمایید  بعد به مایع صاف شده یک لیتر آب اضافه نمایید .

این مایع جهت گل رز و سایر گیاهان که مورد تهاجم شته قرار گرفته‌اند زیاد مفید هست .

نکته: گل های جعفری نیز جزو گیاهانی هستند که زیادتر اوقات جهت دفع آفات استفاده می‌شوند-. می‌توانید ساقه و برگ آنها را در مخلوط کن بریزید و مخلوط نمایید  و بعد بگذارید.مخلوطتان در ظرفی تا یک روز بماند- بعد از صاف شود ن و رقیق شود ن با آب به گیاه اسپری نمایید -.

الکل یک متد طبیعی جهت مقابله با آفات

حشرات و آفات آسیب فراوانی به گیاهان خانگی شما خواهند زد و از بین بردن آنها در اولویت کارهای شما قرار میگیرد- اما چطور آفت گیاه را از بین ببریم ؟!

کلیک نمایید  تا با متد طبیعی مقابله با آفات آشنا شوید-.

۶- استفاده از پرتقال جهت درست شود ن آفت کش های ارگانیک

پوست یک پرتقال را جدا نمایید . اگر پرتقال تازه در دسترس ندارید .

می توانید از ۱/۵ قاشق چایی خوری تفاله مرکبات خشک شده استفاده نمایید  .یا می توانید از ۱۵ میلی لیتر آب تغلیظ شده پرتقال استفاده نمایید – مرکبات در از بین بردن آفاتی مثل حلزون ها، شته ها، قارچ ها خیلی قوی هستند.  نیز این آفت کش در برابر مورچه ها و سوسک ها نیز کار  می شود -. پوست پرتقال را در یک ظرف شیشه ای بریزید و ۲ فنجان آب جوش به آن اضافه نمایید -. محلول به مدت ۲۴ ساعت در یک جای گرم قرار دهید- محلول را از یک صافی عبور دهید .و پوست ها را جدا نمایید  .و دور بریزید .و آب را در یک ظرف بریزید- چند قطره صابون کاستیل به آب به دست آمده اضافه نمایید -. نعنای موجود در صابون کاستیل زیاد موثر هست -.ترکیب را کاملا مخلوط نمایید -.ترکیب را به درون یک آب پاش منتقل نمایید  و آن را مستقیما روی قسمت های آلوده گیاه اسپری نمایید.

۷- استفاده از سبزیجات جهت ساخت آفت کش گیاهان آپارتمانی

½ فنجان فلفل تند را با ½ فنجان حبه سیر یا پیاز مخلوط نمایید –  نیز میتوانهم از پیاز و هم از سیر استفاده شود .همه سبزیجات باید قبل از استفاده خرد شوند- سبزیجات خرد شده را در مخلوط کن برقی بریزید. تا به حالت یک رب غلیظ برسند.دو فنجان آب گرم (۵۰۰ میلی لیتر) به ترکیب اضافه نمایید  .

و به طور کامل آن ها را با هم مخلوط نمایید. ترکیب را در یک ظرف شیشه ای یا پلاستیکی بریزید. و آن را به مدت ۲۴ ساعت در یک مکان آفتابی یا یک مکان گرم قرار دهید-. بهتر هست. که در مکان آفتابی نگه داشته بشود . مخلوط را از یک صافی عبور دهید و آب به دست آمده را به یک ظرف دیگر منتقل نمایید -. این آب آفت کش شمامیباشد .آفت کش خویش را به درون یک آب پاش بریزید-. قبل از این که آفت کش را به درون آب پاش بریزید، آب باش را با آب و صابون بشویید تا آلودگی نداشته باشد- از این آفت کش گیاهان آپارتمانی میتوانجهت درمان گیاهان آلوده هر ۴ یا ۵ روز یکبار استفاده شود – بنایراین از ۳ یا ۴ بار استفاده، آفات از بین می روند-.

۸- استفاده از روغن چریش جهت درست شود ن آفت کش های طبیعی

۱۵ میلی لیتر روغن چریش را با ½ قاشق چایی خوری صابون ظرفشویی مایع ملایم مخلوط نمایید – بسیاری معتقدند روغن چریش که از برگ های تلخ یک درخت به دست می آید،.یکی از موثرترین آفت کش های موجود هست – .مخلوط روغن و صابون را به ۲ لیتر آب گرم اضافه نمایید – .ترکیب را کاملا و به آرامی هم بزنید- .این آفت کش را به یک آب پاش منتقل نمایید. و آن را به کل گیاه خصوصا قسمت های آلوده و. آسیب دیده اسپری نمایید . و زیادتر روی این نقاط تمرکز نمایید -.

خرید قارچ کش

قارچ‌ها می‌توانند خسارت شدیدی به کشاورزی وارد نمایند.از قارچ کش جهت کنترل و درمان بیمار ی های قارچی و  نیز ضد عفونی بذر و بستر خاک استفاده می بشود .جهت خرید قارچ کش کلیک نمایید .

۹- اسپری صابونی دفع حشرات

یک صابون ظرفشویی مایع ملایم انتخاب نمایید -. با استفاده از صابون خفیف تر احتمال ایجاد اثرات مضر روی گیاه کمتر می بشود – از صابون های تخصصی، ضد باکتری و صابون های معطر نباید استفاده بشود -. ۱۰ تا ۱۵ میلی لیتر صابون را به ۴ لیتر آب اضافه نمایید.  و آن ها را به خوبی با هم مخلوط نمایید. ترکیب را درون یک آب پاش بریزید-. ممکن هست همه مخلوط آب و صابون در یک آب پاش جای نگیرد بنابراین باید از یک آب پاش بزرگ استفاده نمایید  و تا جایی که ممکن هست .مخلوط را درون آن بریزید. آفت کش را روی قسمت کوچکی از گیاه که آلوده شده هست تست نمایید.  و به مدت یک روز آن را تحت نظر داشته باشید، . اگر پژمرده نشد یا تغییر رنگ نداد بی خطر هست -.

آفت کش های طبیعی را روی کل گیاه اسپری نمایید  و بر مناطقی که به نظر می رسد .آلودگی زیاد تر هست زیادتر تمرکز نمایید – این آفت کش حشرات را فلج  می شود.  و آن ها دیگر قادر به غذا خوردن نخواهند بود .و در نتیجه از بین می روند- هر دو یا سه روز یک مرتبه آفت کش را روی گیاه اسپری نمایید  و این کار را به مدت ۲ هفته انجام دهید- به دلیل این که این آفت کش رقیق هست. ادامه برنامه تنها راهی هست .که اطمینان حاصل می بشود آلودگی از بین رفته هست -.

اگر این مطلب را پسندیده‌اید، ممکن هست مطلب نحوه ضد عفونی شدن خاک را هم دوست داشته باشید-

۱۰- استفاده از گل داوودی جهت درست شود ن آفت کش های طبیعی

½ فنجان (۱۱۳ گرم) گل داوودی خشک شده را با یک لیتر (۴ فنجان) آب مخلوط نمایید .

گل های داوودی دارای یک قسمت به نام pyrethrum هستند که این ترکیب می‌تواند بسیاری از حشراتی که گیاهان را آلوده می کنند. را فلج کند-. اجازه دهید.مخلوط گل و آب به مدت ۲۰ دقیقه بجوشد- جوشاندن مخلوط دلیل رها سازی pyrethrum به درون آب می بشود -. بنایراین از جوشیدن، مخلوط گل و آب را از یک صافی عبور دهید. و گل ها را جدا نمایید  و دور بریزید و آب را به یک ظرف منتقل نمایید – آب به دست آمده را به درون یک آب پاش بریزید و آن را روی گیاه اسپری نمایید – روی قسمت هایی از گیاه که زیادتر آسیب دیده تمرکز نمایید – .آفت کش را به کل گیاه شامل زیر برگها اسپری نمایید – این ترکیب را می توانید به مدت دو ماه نگه داری نمایید ، بعد از گذشت این مدت دیگر موثر نیست-.

هشدار:

بعضی از آفت کش های طبیعی مثل تنباکو و آفت کش های مبتنی بر صابون ممکن هست. به گیاه آسیب برسانند، بنابراین بهتر هست قبل از استفاده کلی روی گیاه، روی قسمت کوچکی از گیاه امتحان بشود و در صورت عدم بروز حساسیت، از آفت کش روی تمام گیاه استفاده بشود

آفت کش

در هندوستان بعضی از کشاورزان از نوشابه سیاه به عنوان آفت کش استفاده می‌کنند، چرا که این ماده به مراتب از آفت کش‌ها خیلی ارزانتر هست . مواد شیمیایی موجود در نوشابه‌ها می‌تواند. آفات را تا حدودی از مزارع دور کند- و شرکت‌های نوشابه‌سازی این موضوع را رد می‌کنند. و می‌گویند:«هیچ ماده شیمیایی آفت کشی درون نوشابه‌های تولیدی‌شان وجود ندارد»- و این تکنیک و باور در کشاورزی مردم هندوستان رایج هست -.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.