اصول تمیز کاری

شرکت خدمات نظافتی پاکدون
شرکت خدمات نظافتی پاکدون

مجموعه “ شستشو ، تمیزکاری ، کثیفی گیری

رازهای تمیز نمودن منزل, راه و راه حل تمیز نمودن منزل

راههایی برای تمیز نمودن منزل

همه دوست دارند به مکاونی که می روند تمیز و مرتب و تمیز باشد این را بداونید که مرتب بودن باعث می شود منزل شما تمیزتر باشد تا اینکه تمیز باشد ولی نامرتب.

همه ما این دوست را داریم “ هربار که به مکاونی می رویم، همه چیز مرتب باشد، همه ظروف فوق العاده تمیز باشند، و در هیچ کجا گرد و غباری وجود نداشته باشد. ما اغلب فکر می نماییم که شما میبایست این  “استعداد را داشته باشید که منزل خود را تمیز نگه دارید، اما همیشه اینگونه نیست.

نکات اساسی بسیاری را از افرادی جمع آوری نموده  “است که تمیزیزگی را یک دونه مهارت مفید می داونند.

بین نظم و تمیزی تفاوت وجود دارد.

ممکن  “است منزل شما کاملاً تمیز باشد، اما در صورت روی تمام سطوح باز چیزهایی ماونند اسباب بازی های کودکاون، پوشاک ها، تکه های کتاب یا مقالات داشته باشد.

برای حفظ مکاون مرتب نجات از بهم ریخنگی اون بسیار مهم  “است. فقط در مورد اون فکر بنمایید “ یک دونه آپارتماون منظم و کوچک با کمی گرد و غبار بهتر از یک دونه مکاون کاملاً تمیز، اما به هم ریخته  “است.

بین نظم و ترتیب تفاوت وجود دارد

  1. بدون چیزهای غیر ضروری

تعداد کمی از افراد در صورت چیزهای زیادی را که لازم ندارند، می تواونند جای خود را خوب جلوه دهند.

از خرید وسایلی که پیشاً دارید بپرهیزید “ مثلا ۳ عدد برس مو به جای یک دونه عدد، یا تعداد زیادی لیواون. در صورت می داونید که پیشاً این ظروف را به اوندازه ی کافی دارید. اونها را خریداری نبنمایید. پیش از خرید آباژور جدید، مطمئن شوید که در مورد لامپ قدیمی میبایست چه کاری کنید.

از خرید وسایل اضافی بپرهیزید

  1. کمدی برای وسایل اضافی در منزل

چاپ، تبلیغات و عکاسی,تبلیغات

در صورت مهماون سر زده آمد سریع تمام وسایل را درون کمدی بریزید و سپس از رفتن مهماون کمد را مرتب بنمایید.

مرتب و تمیز نمودن منزل,مهارت های تمیز نمودن منزل

وسایل اضافی را درون کمدی قرار بدهید

۴ .  پیش از خارج شدن از اتاق، اون را بررسی بنمایید.

جدیدترین مدل سیسمونی با ۹۰روز ضماونت برگشت

ست روسری و ساق دست گلدار

به این عادت برسید “ وقتی اتاق را ترک می بنمایید، یک دونه مورد را که به شما تعلق ندارد، بردارید. این وسایل ممکن  “است فنجاون های کثیف، کتاب ها یا پوشاک هایی باشد که نیاز به شستشو دارند.

به این ترتیب، آپارتماون شما خیلی بهتر و مرتب به نظر می رسد.

راه و راه حل تمیز نمودن منزل, نکته هایی برای تمیز نمودن منزل

همیشه وسایل اضافی درون منزل را بردارید تا منزل مرتب شود

۵ .  تمیز نمودن به عنواون راه حلی برای  “استراحت  “است

“استفاده از این عادت بسیار مهم  “است که میبایست در مورد برخی از سؤالات فکر بنمایید یا با سازماوندهی چیزهای اطراف خود فقط خود را آرام بنمایید. سپس از یک دونه روز کاری دشوار هنگام تمیزکاری، شما اساساً افکار را در ذهن خود مرتب می بنمایید.

در صورت هنگام اونجام کارهای خود اون را به یک دونه مراسم آرامش بخش تبدیل بنمایید، هم برای منزل و هم برای سلامت رواونی شما مفید  “است.

راههای تمیز نمودن منزل,رازهای تمیز نمودن منزل

هنگام تمیز نمودن محیط شادی را فراهم بنمایید

گردآوری “ بخش منزل داری بیتوته

فوت و فن تمیزکاری

ترفندهایی ساده برای تمیز نمودن قسمت های مختلف منزل

راه حل های راحت و ارزاون برای تمیز نمودن منزل

مراحل مرتب نمودن منزل

کاربرد خمیردنداون در منزل

اشتباهات رایج در منزل داری

برخی از فواید مرتب و تمیز نمودن منزل

عمومی و فرهنگی

۱۲ نکته مهم در تمیزکاری سریع منزل

ترفندهای سریع تمیز نمودن منزل چیست؟ چگونه منزل خود را سریع تمیز و مرتب نماییم؟ راهکارهای تمیز نمودن منزل در کوتاه‌ترین زماون چیست؟ برای تمیز نمودن منزل از کجا شروع نماییم؟

بسیاری از تمیز نمودن منزل متنفرند اما همه منزل تمیز را دوست دارند. تمیز نمودن منزل کار خیلی سخت و طاقت‌فرسایی نیست، اما برای کساونی که شاغل هستند و زماون کمی برای تمیزکاری منزل دارند، می‌تواوند به یک دونه کار سخت تبدیل شود. علاوه بر این بعضی اوقات به دلایل مختلف مثلا مهماون سرزده، میبایست منزل را در زماون کوتاهی تمیز و مرتب نمود. در این نوشته سعی داریم به راهکارها و ترفندهای تمیز نمودن منزل در کمترین زماون ممکن بپردازیم. برای  “استفاده بهینه از وقت و تمیز نمودن سریع منزل خود، نکات زیر را دنبال بنمایید.

نحوه تمیز نمودن سریع منزل

۱ . یک دونه  “استراتژی همیشگی داشته باشید.

داشتن یک دونه سیستم تمیزکاری می‌تواوند زماون تمیزکاری را به نصف کاهش دهد. به این معنی که منزل را هر بار با نظم یک دونهساون تمیز بنمایید. بداونید از کدام اتاق میبایست شروع بنمایید و در کدام نقطه میبایست کار را تمام بنمایید. در این صورت وقتتاون را با رفتن و آمدن بیهوده هدر نمی‌دهید.

۲ . کل منزل را تمیز بنمایید، نه هر اتاق را جداگاونه

تمیز نمودن منزل را به عنواون یک دونه کل واحد در نظر بگیرید. یعنی بهتر  “است به جای اینکه هر اتاق ماونند آشپزمنزل، اتاق خواب و پذیرایی را جداگاونه تمیز بنمایید، همه را با هم کنید. مثلا ابتدا همه منزل را گردگیری بنمایید، سپس همه منزل را جارو بنمایید، نه اینکه برای هر اتاق این ‌کارها را جداگاونه کنید. در صورت همه روند تمیز نمودن منزل را برای هر اتاق جداگاونه کنید، احساس می‌بنمایید که در یک دونه چرخه بی‌پایاون هستید و کارهای مشابه را مدام تکرار می‌بنمایید. بنابراین زودتر خسته می‌شوید.

۳ . تمام ابزار تمیز نمودن را آماده در یک دونه‌جا قرار دهید.

آماده نمودن و قرار دادن همه وسایل شست‌و‌شو و تمیز نمودن منزل در یک دونه‌جا، باعث می‌شود سردرگم نشوید و سریع کار را شروع بنمایید. دیگر لازم نیست حین تمیز نمودن وقت خود را برای جست‌وجو یا تهیه ابزار هدر دهید. حتی بهتر  “است همه مواد شستشو را در اسپری‌ها و یا ظرف‌های کوچک بریزید که بتواونید همه را در یک دونه سبد یا سطل با هم حمل بنمایید و هنگام تمیزکاری، رفت‌وآمد بیهوده اونجام ندهید.

۴ . ابتدا آشفتگی را از بین ببرید.

اولین کار پیش از تمیزنمودن منزل مرتب نمودن وسایل و از بین بردن بی‌نظمی‌ها در هر اتاق  “است. در صورت قرار دادن وسایل در جای خود خیلی وقت می‌گیرد، بهتر  “است یک دونه محفظه یا سبد داشته باشید و همه چیز را در اون جای دهید و سپسا سر وقت اون‌ها را جابجا بنمایید.

یک دونه کیسه آشغال در دست بگیرید و هرچه آشغال و روزنامه‌های تاریخ گذشته، جعبه‌های مقوایی، باقیماونده غذا و … که دیگر قابل  “استفاده نیستند را درون کیسه آشغال بریزید و دور بیندازید. و در صورت ظرف کثیفی در آشپزمنزل دارید، اون را ابتدا بشویید یا در ماشین ظرفشویی قرار دهید و سپس به دیگر کارها برسید.

۵ . از بالا شروع بنمایید.

مهم نیست که چه اتاقی را تمیز می‌بنمایید، تمیزکاری را از بالا به پایین کنید تا خاک و گرد و غبار و کثیفی از سطوح بالاتر روی سطوح پایین که هنوز تمیز نشده‌اوند، بیفتد. کف اتاق‌ها را به عنواون آخرین مرحله تمیز بنمایید تا کثیفی‌ها به طور کامل تمیز شوند.

۶ . گرد و غبار را تمیز بنمایید.

سپس از مرتب نمودن و جمع نمودن وسایل نوبت گردگیری  “است. حو “استاون باشد پیش از شروع گردگیری، از خاموش بودن پنکه‌ها اطمیناون حاصل بنمایید. چون باعث پخش شدن ذرات گردوغبار می‌شوند. گردگیری را از وسایلی که بیشتر در دید هستند شروع بنمایید. مثلا ابتدا قسمت بالای مبلماون، روی میزها، زیر قفسه‌ها، روی نرده‌ها، قاب عکس‌ها، دستگیره‌ها و صفحه تلویزیون را تمیزبنمایید. برای سطوحی ماونند قسمت بالایی پرده‌ها که دسترسی به اون‌ها مشکل  “است، پارچه ای از میک دونهروفیبر را به اونتهای جارو ببندید و محل‌هایدور ازدسترسی را گردگیری بنمایید.

۷ . آینه‌ها و شیشه‌ها را تمیز بنمایید.

سپس از گردگیری به سراغ آینه‌ها و شیشه‌ها بروید. برای تمیز نمودن آینه و روی شیشه، از یک دونه پارچه میک دونهروفیبر خیس یا مایع شیشه‌تمیز‌کن  “استفاده بنمایید و سپس یک دونه پارچه خشک روی اون بکشید که جای لک باقی نماوند. و برای تمیز نمودن شیشه از حرکات افقی و بالا به پایین  “استفاده بنمایید. حرکات دایره‎ای رگه‌های کثیفی روی شیشه به جای می‌گذارند.

۸ . میزهای پیشخواون و سطوح اون را ضدعفونی بنمایید.

حالا نوبت تمیز نمودن سطوح ماونند میزهای پیشخواون، روی کابینت‌ها، دستگیره‌های در، کلیدهای راه حلنایی، ریموت تلویزیون و تلفن  “است. چون تماس دست با این سطوح زیاد  “است، بهتر  “است هنگام تمیز نمودن، اون‌ها را ضدعفونی هم ببنمایید. با مخلوط نمودن یک دونه چهارم تا نیم فنجاون سرکه سفید یا  سرکه سیب با یک دونه فنجاون آب، یک دونه محلول ضدعفونی کننده غیرسمی تهیه بنمایید و با خیال راحت سطوح را برق بیندازید.

۹ .  جارو بزنید.

سپس از از بین بردن کثیفی و گردوغبار، نوبت جاروبرقی  “است. کف تمام اتاق‌ها، آشپزمنزل و خدمات بهداشتی را جارو بنمایید. این کار باعث می‌شود، در صورت گردو غباری هم باقی ماونده با جارو تمیز شود.

۱۰ .  واون‌، سینک‌ها و توالت را تمیز بنمایید.

سپس از تمیز نمودن اتاق‌ها در آخر به سراغ سینک‌ها، خدمات بهداشتی و دوش بروید. برای تمیز و براق نمودن این سطوح میبایست اسپری یا مایع سفیدکننده و ضدعفونیک دونهننده را حدود ۱۵ دقیقه زودتر روی اون‌ها بزنید تا تمیز‌کننده کثیفی‌ها و کثیفی‌ها را حل بنماید. سپس به آشپزمنزل و سپس خدمات بهداشتی برگردید و شروع به شستشو بنمایید.

۱۱ . پیش‌گیری بنمایید.

عالی ترین کار برای اینکه زماون زیادی برای تمیزکاری کلی صرف نبنمایید این  “است که بسیاری از کارهای مربوط به تمیزکاری را به صورت روتین کنید و بار خود را سبک بنمایید “

برای اینکه همیشه دوشی تمیز و بدون جرم داشته باشید، بهتر  “است سپس از هر بار  “استفاده از دوش، دیوارها و شیرآلات را با آب بشویید و چند قطره جرم‌گیر روی نقاطی که جرم جمع می‌شود، بریزید. این کار باعث می‌شود جرم در اون نقاط جمع نشود.

پس از شستن و مسواك زدن دنداون‌ها، سینک دستشویی را تمیز كنید.

برای اینکه همیشه آشپزمنزل تمیزی داشته باشید، سپس از هر بار پخت غذا، نقاطی که چربی جمع شده  “است را با تمیز‌کننده‌های مخصوص یا آب گرم تمیز بنمایید، چون تجمع چربی و ماوندن طولاونی مدت کثیفی‌ها، تمیز نمودن را سخت و زماون‌بر می‌بنماید.

پیش از خوردن صبحاونه، تمام پوشاک‌های كثیف را درون ماشین پوشاکشویی بیندازید و به کارهای خود برسید. سپس از اتمام شستشو، پوشاک‌ها را سریعا از ماشین پوشاک‌شویی درآورید و اون‌ها را آویزاون كنید. پوشاک‌ها را بر روی هم كپه نكنید، بکثیفی اون‌ها را روی رخت‌آویز آویزاون بنمایید.

به جای این‌كه ظرف‌ها را پس از غذا خوردن درون سینک ظرفشویی قرار دهید، اون‌ها را درون ماشین ظرفشویی بگذارید.

قابلمه‌ها را سریعا پس از غذا پختن در آب قرار داده تا خیس بخورند.

سپس از هر بار غذا خوردن، روی میز غذا را تمیز بنمایید.

۱۲ . کار را تقسیم بنمایید.

برای تمیز نمودن سریع منزل اون را به یک دونه کار تیمی تبدیل بنمایید. یک دونه زماون را از پیش با خاونواده خود تنظیم بنمایید و به هر شخص وظایفی اختصاص دهید. کار گروهی می‌تواوند تمیز نمودن منزل را به یک دونه سرگرمی تبدیل بنماید و منزل را در کمترین زماون برق بیندازد.

در صورت کثیفی‌های سخت روی سطوح وجود دارد، جوش شیرین را با آب مخلوط نموده و محل لک را با پارچه کمی مالش دهید.

برای تمیز نمودن کثیفی‌های زنگ‌زده در پاسیوها، ایواون‌ها و شیرآلات از آب لیمو  “استفاده بنمایید. اسید موجود در آب لیمو باعث حل شدن زنگ‌زدگی می‌شود. لیمو را از وسط برش دهید، اون را روی کثیفی فشار دهید و اجازه دهید حدود ۱۰ دقیقه در اون خیس بخورد. برای کثیفی‌هایی که برای زماونی طولاونی روی سطوح ماونده‌اوند، از یک دونه برس سفت  “استفاده بنمایید. سپس با آب لیمو و در نهایت با آب محل کثیفی را تمیز بشویید.

در صورت روی شیرآلات رسوبات معدنی آب، کثیفی‌های سختی ایجاد نموده  “است، برای تمیز نمودن اون‌ها از سرکه سفید  “استفاده بنمایید. مقداری سرکه را روی پارچه تمیز بریزید و شیرهای آب را تمیز بنمایید. برای درخشش اون‌ها تلاش زیادی لازم نیست.

سپس از تمیزکاری، یک دونه نگاه کلی به منزل بیندازید و قسمت‌هایی از منزل که میبایست مرتب شوند، مثل کوسن‌ها و رومبلی را مرتب بنمایید.

در آخر برای عطرآگین شدن منزل چند عدد شمع معطر با راحتس ملایم راه حلن بنمایید و از تمیزی منزل لذت ببرید.

از اینکه مطلب بالا را خواوندید، سپاسگزاریم. حتما شما هم ترفندهای خود را برای تمیز نمودن منزل دارید، خوشحال می‌شیم در صورت نظرات و پیشنهاداتتون رو در بخش نظرات با ما در میاون بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.