تعرفه خدمات نظافتی در مشهد

pakdoon-72
شرکت خدمات نظافتی

قبل ازرزروکردن نیروخدماتی به این نکات توجه فرمائید.
 نکات مهم در مورد کارگر نظافتی
مساله بزرگ درباره استخدام نیروهای خدماتی ـ برای هرکاری که استخدام شده باشند ـ این است که آنان در کنار انجام دادن درست کارشان، دارای صلاحیت و شایستگی متعارف باشند تا ورود آنان به منزل که حریم خصوصی افراد است تولید مشکل احتمالی نکند و در یک کلام خیالمان راحت و آسوده باشد.
 بسیاری از این نیروها انسان هایی شریف و زحمتکش و نجیب هستند، اما باز توجه به برخی نکات ضروری است:
 در نظر داشته باشید باید فقط از موسسات خدماتی که مجوز کار دارند و در آگهی خود برخورداری از این مجوز و شماره ثبت را قید کرده اند، تقاضای کارگر کرد. این شرکت ها باید ازاماکن نیروی انتظامی و اتحادیه صنف شرکت های خدماتی مجوزهای جداگانه معتبر داشته باشند. کارگران این شرکت ها نیز باید کارت و معرفی نامه دارای مهر و سربرگ شرکت خود را حتما همراه داشته و قبل از شروع کار به شما ارائه دهند.
یکی از نکاتی که باید توجه داشته باشید این که اگر از هشت ساعت بیشتر کار دارید و با کارگر به توافق می رسید که وی به کارش در ساعات بیشتر ادامه دهد حتما شرکت را در جریان بگذارید. شاید شما فکر کنید اگر پول اضافه کار را مستقیم به کارگر بدهید سود بیشتری نصیب وی می شود، اما در نظر داشته باشید اگر بعد از هشت ساعت اتفاق یا حادثه ای برای وسایل منزل یا خود کارگر یا حتی درگیری بین کارگر و مشتری پیش بیاید، شرکت به هیچ عنوان مسئولیت آن را قبول نمی کند.
چند نکته ضروری
۱-نحوه محاسبه دستمزد نیروهای خدماتی به صورت ساعت کار مشخص محاسبه می‌شود بنابراین برای جلوگیری از هدر رفتن وقت، تمام لوازم موردنیاز کار را قبل از حضور کارگر مهیا کنید یا این‌که روزی که با شرکت قرارداد می‌بندید بخواهید کارگر با خودش لوازم هم بیاورد که در این صورت باید هزینه‌ای اضافه‌تر بپردازید.
۲-سعی کنید روزی که از نیروی خدماتی برای نظافت منزل استفاده می‌کنید حداقل دونفر در منزل حضور داشته باشند تا بتوانید کلیه امور را تحت کنترل داشته باشید.
۳ـ‌ در صورت بروز خسارت به لوازم می‌توانید براساس قرارداد علیه شرکت ادعای خسارت کنید البته فراموش نکنید حداکثر ۴۸ ساعت برای این کار فرصت دارید چون پس از آن شرکت مسئولیتی در قبال این حوادث نخواهد داشت.
۴ـ‌ اگر هنگام کار به خدماتی اضافه‌تر از آنهایی که در قرارداد قید شده نیاز دارید حتما دوباره با شرکت تماس گرفته و تحت نظر مدیریت شرکت به توافق برسید و هرگز خودتان با کارگر توافقی نداشته باشید.
۵ـ‌ در نیم ساعت اولیه اگر از کارکرد نیروی خدماتی رضایت نداشتید بسرعت با شرکت تماس گرفته و درخواست جایگزین داشته باشید چون این حق مسلم شماست.
۶ـ‌ قبل از شروع به کار نیروی خدماتی خوب شرایط و نکات مندرج قرارداد را کنترل کنید تا بعدا دچار دردسر نشوید.
۷ـ‌ به فرهنگ و حقوق نیروهای خدمات احترام گذاشته و با آنها ارتباطی مناسب برقرار نمایید.
همه چیز براساس قرارداد
یکی از مشکلات عمده برای آنهایی که از نیرو‌های این گونه شرکت‌ها استفاده می‌کنند بحث دبه کردن کارگران است درحالی که بهترین گزینه برای شما جهت جلوگیری از بروز هرگونه اختلاف این است که هنگام عقد قرارداد با شرکت تمام خواسته‌های خودتان را بگویید و از شرکت بخواهید آنها را در قالب قراردادی مکتوب همراه نیرو برای شما ارسال نماید این موارد شامل تمام خدماتی که نیاز دارید، تعهدات شرکت، قیمت و هزینه‌هایی که باید بپردازید یا حتی زمان استراحت کارگران خواهد بود. با این روش و مکتوب شدن قراردادی که دارای مهر و امضاء شرکت است هر دو طرف یعنی نیروی خدماتی و شما با خیالی آسوده به امور خودتان می‌پردازید

۱) فقط با موسسات مجاز و صاح سابقه در محل خودتان تماس بگیرید و تقاضای کارگر کنید.
۲) اگر نیاز از شرکتی تقاضای اعزام به پرستار کرده‌اید، از پرستار اعزامی بخواهید کارت بهداشت خود را به شما نشان دهد.
۳) خدماتی که آنها می‌توانند به شما ارایه دهند این موارد است: شستن درها و دیوارها، حمام وسرویس‌ بهداشتی، تمیز و مرتب کردن وسایل داخل بوفه، کمدها و کابینت‌ها و شستن و تمیز کردن راه‌پله، لوسترها و کارهایی از این قبیل.
۴) اگر آنها در هنگام کار به صورت اتفاقی یا عمدی خسارتی به وسایل منزل شما وارد کنند، شما می‌توانید سریعا با شرکت مورد نظر تماس گرفته و از آنها ادعای خسارت کنید و آن شرکت موظف به پرداخت کامل خسارت است.
۵) بعضی‌ها بیشتر از ۸ ساعت کار دارند و با کارگر به توافق می‌رسند که به کارش ادامه دهد بدون اینکه شرکت را در جریان بگذارند تا از این طریق پول اضافه کار به طور کامل نصیب خود کارگر شود اما این افراد باید بدانند که اگر بعد از ۸ ساعت اتفاق یا حادثه‌ای برای وسایل منزل یا خود کارگر یا حتی درگیری بین کارگر و مشتری پیش بیاید، شرکت به هیچ عنوان مسوولیتش را قبول نمی‌کند.
۶) کارگری که به منزل شما می‌آید باید نیم ساعت وقت برای صرف ناهار داشته باشد.
۷) اگر در ساعات اولیه حس کردید که از کارگرتان راضی نیستید، می‌توانید با شرکت تماس گرفته و تقاضای کارگر دیگری نمایید و شرکت موظف است بدون دریافت هیچ‌گونه وجهی از آن کارگر بخواهد که خانه را ترک کند و فرد جدیدی را برای ادامه کار به منزل‌تان بفرستد.
۸) کارگران وظیفه دارند وسایل مورد نیاز برای کار شما را با خودشان همراه بیاورند؛ شما هم بهتر است قبل از آمدن آنها تمام وسایل لازم از جمله چند دستمال نخی، ظرفی برای خیساندن دستمال‌ها، چارپایه، تی و دیگر چیزهای لازم را آماده کنید و اگر درخانه این وسایل را ندارید، در تماس‌تان به موسسات خدماتی بگویید تا همراه با کارگر، این وسایل مورد نیاز را هم بفرستند.
۹) حتما قبل از آمدن کارگر به منزل‌تان سر دستمزد و هزینه کار مخصوصا در کارهایی مثل باغبانی و شستن مبلمان و تابلوفرش به توافق برسید.
۱۰) اگر می‌خواهید یک هفته یا ده روز قبل از عید برای کارهای نظافتی خانه‌تان کارگر خبر کنید، خیلی مطمئن نباشید که این کار را به راحتی انجام دهید. برای اینکه نزدیک عید دچار دردسر و استرس نشوید، بهتر است از حداقل یک ماه قبل برای روز مورد نظرتان از موسسه‌ای که می‌خواهید، کارگر رزرو کنید.
۱۱) سعی کنید حتی‌الامکان وقتی که کارگر به منزل‌تان می‌آید ۲ نفر در خانه باشید تا اگر کاری برایتان پیش آمد خانه بدون صاحب‌خانه نماند.
۱۲) برای انجام امور نظافتی منزل بهتر است ۲ کارگر خانم و آقا خبر کنید تا هم کارهایتان سریع‌تر پیش رود و هم بتوانید کارهای سنگین‌تر مثل شستن در و دیوار کف را به آقا و کارهایی مثل تمیز و مرتب کردن کابینت، بوفه و کمدها را به خانم بسپارید.
۱۳) قبل از آمدن کارگر به منزل، اشیای قیمتی‌تان را از جلوی دست بردارید.
۱۴) حواس‌تان باشد که گول نام شرکت‌هایی را که با شرکت‌های معتبر تشابه اسمی دارند نخورید.
۱۵) اگر قصد دارید فرش، موکت یا مبلمان‌تان را بشویید و خودتان هم نمی‌توانید این کار را بکنید، ۲ گزینه پیش‌رو دارید: یا آنها را به موسسات قالی‌شویی بسپارید یا برای شستن‌شان از موسسات خدمات منزل درخواست کارگر نمایید. اگر موسسات قالی‌شویی را انتخاب کردید، خوب است این نکات را رعایت کنید:
۱-۱۵) یادتان باشد کارگرانی که آنها می‌فرستند خودشان وظیفه تا کردن، بردن و دوباره آوردن و پهن کردن فرش‌ها را به عهده دارند.
۲-۱۵) اگر فرش شما سالم و بی‌عیب است، باید هنگامی که رسید دریافت فرش توسط کارگر را دریافت می‌کنید از او بخواهید تا در رسید عنوان کند که فرش هیچ‌گونه پوسیدگی یا پارگی ندارد؛ تا در صورتی که هنگام مراحل مختلف شستشو آسیبی به فرش شما رسید بتوانید ادعای خسارت کنید.
۳-۱۵) حتما موقع تحویل گرفتن فرش، آن را جلوی کارگران، باز و به دقت بررسی کنید تا آسیبی ندیده باشند.
۴-۱۵) اگر فرش شما پاره یا پوسیده شده است، می‌توانید ضمن درخواست شستشو از آنها بخواهید کار تعمیر و رفع پارگی و پوسیدگی فرش را هم انجام دهند.
۱۶) در مورد تابلو فرش هم شرکت باید یک کارشناس بفرستد تا بسته به جنس و اندازه تابلوفرش‌تان قیمت شستشوی آن را تعیین کند.
۱۷) اگر کف‌پوش منزل یا اتاق‌خواب‌تان موکت است، بهتر است چسب آنها را باز و روانه قالی‌شویی‌شان نکنید؛ زیرا بیشتر موکت‌ها پس از شستشو آب می‌روند و در این صورت شب عید متحمل یک هزینه اضافه دیگر هم می‌شوید.
۱۸) برای شستن موکت‌ها بهتر است از مراکز قالی‌شویی بخواهید آنها را در منزل‌تان بشویند. دستگاه‌های مکانیزه‌ای برای شستن موکت‌ها بدون جدا کردن‌شان از زمین وجود دارد که به راحتی موکت‌ها را می‌شویند و آب‌شان را می‌گیرند و فقط برای خشک شدن کامل‌شان باید حدود ۲۴ ساعت چیزی روی‌شان پهن نکنید. هزینه این کار برای هر متر مربع موکت حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومان است.
۱۹) اگر بخواهید از مراکز خدماتی منزل برای شستن فرش‌ها و موکت‌هایتان کارگر درخواست کنید، دستمزد کارگران برای شستن هر فرش بدون احتساب متراژ آن حدود ۴۰۰۰ تومان است و چون موکت‌ها را هم با شامپو فرش و بدون دستگاه می‌شویند هزینه‌اش حدودا ساعتی ۱۰۰۰ تومان است اما باز هم تاکید بر انتخاب قالی‌شویی است چون با انتخاب این روش، دیگر دردسر جمع کردن و پهن کردن فرش و دردسرهای زیر باران ماندن آن به دوش شما نمی‌افتد؛ هر چند که هزینه آن بیشتر از آوردن کارگر به منزل باشد.
۲۰) برای شستن مبل‌ها، مراکز خدماتی و قالی‌شویی‌ها هزینه یکسانی به شما ارایه می‌دهند؛ چون شستشوی مبلمان و صندلی‌های ناهارخوری و جلا دادن به میزهای آنها همه به وسیله دستگاه‌های مکانیزه انجام می‌شود که فقط کار تمیز کردن آنها را انجام می‌دهند.
۲۱) اگر مبلمان‌تان به تعمیرات نیاز داشته باشد باید نجار یا رویه‌کوب خبر کنید تا قبل از شستشو آنها را تعمیر کند.
۲۲) برخی موسسات، کارهای تعمیراتی و تاسیساتی مانند رنگ‌کاری، گچ‌بری، کاشی‌کاری، لوله‌کشی و کف‌سابی را در عرض چند ساعت یا چند روز برایتان انجام می‌دهند. کار این موسسات و ساعت کاری کارگرانشان برحسب نیاز شما متفاوت است اما باید بدانید کارگرانی که این امور را برای شما انجام می‌دهند، روزمرد هستند و دستمزد آنها بسته به نوع کار شما و مدت زمانی که برای انجامش وقت صرف می‌شود، محاسبه می‌شود.

شرایط و مراحل ثبت شرکت خدماتی
خرداد ۱۹, ۱۳۹۷/۴ دیدگاه /در ثبت شرکت /
برای ثبت شرکت خدماتی و استعلام هزینه ثبت شرکت خدماتی هر فردی که می‌خواهد شرکتی تاسیس کند و شروع به کار کند سوالاتی در ذهنش مطرح می‌شود که رقابت در این کار چگونه است؟ سرمایه اولیه چقدر مورد نیاز است؟ بازدهی خوبی دارد یا نه ؟
در ثبت شرکت خدماتی لازم به سرمایه گذاری زیادی نیست اگر شما هم سرمایه کمی دارید تاسیس شرکت خدماتی یک گزینه بسیار عالی برای شماست. شرکت خدماتی از جمله شرکت هایی است که برای راه اندازی آن نیاز به تحصیلات عالی ندارد و شرایط خاصی هم لازم ندارد و بازدهی آن زود است. شرکت های خدماتی با هدف ارائه‌ی خدمات تشکیل می شوند. شما می‌توانید شرکت خدماتی و یا شرکت خدماتی سهامی خاص را به ثبت برسانید.
شرکت خدماتی چیست؟
شرکتهای خدماتی، نظافتی متشکل از ادارات و شرکت‌های هستند که برای انجام امور نظافت منازل تشکیل شده اند. این شرکت ها با داشتن پرسنل ماهر و سریع در امر نظافت، می‌توانند به بهداشت سازمان ها و منازل کمک به سزایی کند.
به طور کلی شرکت های خدماتی به شرکت هایی می گویند که به انجام فعالیت و انجام خدمت رسانی های مختلف می پردازند مانند خدمات کشاورزی، پیشخدمتی، تعمیر و نگهداری، حمل و نقل، آشپزی و پخت، چاپ و تکثیر، ماشین آلات و تمامی اموری که می تواند در شاخه خدمت رسانی قرار بگیرد. در واقع به عقیده دانشمندان بزرگ تمامی سازمان ها، سازمان های خدماتی هستند زیرا باید به خدمت رسانی به مردم بپردازند.
بهتر است قبل از شروع فعالیت خود شرکت خود را به ثبت برسانید تا فعالیت های شما به صورت قانونی انجام شود مخصوصا اگر شما می خواهید در زمینه یثبت شرکت خدمات نظافتی فعالیت کنید در صورتی که شرکت شما به ثبت رسیده باشد مردم و افراد می توانند با اعتماد بیشتری به همکاری بپردازند. برای ثبت شرکت خدماتی باید مدارک مورد نیاز را به اداره ثبت شرکت ها ارسال کنید تا در اسرع وقت درخواست شما مورد بررسی و پیگیری قرار بگیرد.
مراحل ثبت شرکت های ‎خدماتی‎
۱-تکمیل فرم صورتجلسه موسسین و امضا توسط شرکا
۲-تکمیل فرم درخواست ثبت شرکت و امضا توسط شرکا
۳-تهیه، تنظیم و امضای تمامی صفحات اساسنامه توسط شرکا
۴-باید چند نام برای شرکت انتخاب شود و این نام‎ها همراه با مدارک به اداره ثبت شرکت ها تحویل داده شود. این نام ها باید با فرهنگ انقلاب اسلامی مطابقت داشته باشد. همچنین نام های پیشنهادی نباید سابقه ثبت داشته باشند و از نام های خارجی نیز نباشند. مسئول مربوطه پس از بررسی، گواهی لازم را با انتخاب یکی از اسامی صادر می‎کند.
۵-پس از ارجاع متقاضی به قسمت ممیزی، بررسی‎های اولیه صورت می‎گیرد و با توجه به موضوع شرکت در صورتی که نیاز به اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح داشته باشد، در صورت لزوم به مرجع مربوطه جهت اخذ مجوز معرفی میگردد.
۶-پس از اخذ مدارک فوق الذکر، ممیز ثبت شرکتها با شرط عدم وجود نقص مدارک، متقاضی را به منظور پرداختی هزینه‎های ثبت به حسابداری راهنمایی می‎کند. مسئول حسابداری با توجه به سرمایه موسسه و تعیین مبلغ حق الثبت متقاضی را به منظور پرداخت حق الثبت به بانک ملی ایران هدایت می‎نماید.
۷-متقاضی پس از پرداخت هزینه‎های حق الثبت، رسید بانکی را به قسمت حسابداری ارائه می‎دهد که ممیز مربوطه نیز دستور ثبت را صادر می‎نماید.
۸-کارشناس تاسیس، مدارک متقاضی را با توجه به نوع آن مورد بررسی‎ قرار می‏دهد تا موارد منع قانونی نداشته باشد. علاوه بر این وی تمامی محتویات پرونده را نیز در داخل سیستم چک‎ می‎‎‎نماید تا در فعالیت شرکت و محتویات اشتباهات تایپی وجود نداشته باشد و در صورت مشاهده، ایرادات به متقاضی اعلام‎ می‎‎‎شود تا در اسرع وقت آنها را رفع نماید.
۹-پس از تایید و امضای رئیس اداره ثبت، مدارک از طریق سیستم برای کارشناسی ارسال می گردد که وی نیز یک نسخه از مدارک را با مهر اداره برای درج در آگهی شرکت در روزنامه کثیر الانتشار، به متقاضی تحویل و نسخه دیگر مدارک را در پرونده متقاضی قرار می دهد.
۱۰-و در آخر آگهی تاسیس در دبیرخانه مهر و شماره‎ می‎‎‎شود که پس از طی شدن این مراحل، شرکت ثبت شده به شمار می آید.
شرایط ثبت شرکت خدماتی مسئولیت محدود
⦁ نیاز به حداقل ۲ نفر برای ثبت شرکت
⦁ سرمایه یکصد هزار تومانی برای ثبت شرکت لازم است
⦁ ثبت شرکت مسئولیت محدود خدماتی در ۱۰ روز ثبت می گردد
شرایط ثبت شرکت خدماتی سهامی خاص
⦁ شما نیازمند ۵ نفر، ۳ نفر عضو هیئت مدیره و ۲نفر بازرس.
⦁ میزان سرمایه یک میلیون ریال برای ثبت شرکت لازم است.
⦁ حداقل ۳۵ درصد سرمایه به صورت نقدی به حساب شرکت نزد بانک واریز می شود.
⦁ فرایند ثبت شرکت خدماتی به طور کامل ۱۰ روز کاری به طول می انجامد
نکته ی مهم: شرکت های خدماتی با توجه به نحوه فعالیتشان می توانند یک و یا چند موضوع را در موضوع فعالیت خود ذکر کنند.
مدارک لازم جهت ثبت شرکت خدماتی سهامی خاص
⦁ کپی مدارک شناسایی (کارت ملی و شناسنامه )
⦁ ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
⦁ امضای اقرار نامه
⦁ اخذ مجوزهای لازم از ارگان های مربوطه اگر موضوع فعالیت شرکت نیازمند مجوز باشد. ( در این مورد با ما تماس بگیرید تا موضوع کارتان به دقت بررسی شود )
⦁ ارائه اساسنامه شرکت که بطور کامل تکمیل شده باشد و موضوع شرکت نیز در آن قید شده باشد همچنین آدرس و کد پستی شرکت که در آن قید شده باید با یکدیگر مطابقت داشته باشد.
شرایط ثبت شرکت خدماتی مسئولیت محدود
-حداقل دو نفر شریک بالای ۱۸سال
-حداقل سرمایه ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ریال برای ثبت شرکت خدماتی
-تعهد با پرداخت کل سرمایه
مدارک لازم جهت ثبت شرکت خدماتی با مسئولیت محدود
-کپی کارت ملی و شناسنامه
-ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
-ارائه مدارک شناسایی کلیه اعضاء هیئت مدیره (کارت ملی و شناسنامه)
-گواهی عدم سوء پیشینه
-امضای اقرارنامه
-تعیین نام شرکت ( انتخاب ۵ اسم جهت ثبت شرکت  که در نهایت یک نام از بین آنها توسط کارشناس اداره ثبت انتخاب می گردد)
-طراحی موضوع با توجه به فعالیتتان
-انتخاب سرمایه اولیه شرکت
-انتخاب اعضاء هیئت مدیره و تعیین سمت و میزان سهام موسسین شرکت‌ها
-ثبت نام اولیه در سایت ثبت شرکت‌ها
مراحل تاسیس شرکت خدماتی
۱-ثبت شرکت خدماتی
۲-اجاره محل کار
۳-شهری که در آن شرکت خدماتی می زنید باید کلان شهر باشد.
۴-بازار هدف در نظافت منزل و راه پله و … خانواده های متوسط ومرفه جامعه است.
۵-چه منطقه ای از شهر باید فعالیت کنید.
۶-در منطقه فعالیت تان شرکت خدماتی وجود دارد.
خدمات به چند دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:
۱-حمل و نقل
۲-امور آشپزخانه و رستوران
۳-چاپ وتکثیر
۴-امور بهره برداری از تاسیسات
۵-نگهداری و خدمات فضای سبز
۶-خدمات عمومی نظیر امور آبدارخانه
۷-تعمیر و نگهداری ساختمان و ماشین آلات
مراحل اخذ گواهی تعیین صلاحیت برای شرکتهای خدماتی
۱-کاربران و متقاضیان باید برای گرفتن تاییدیه صلاحیت شرکت‌های خدماتی به انجمن‌های صنفی کارفرمایان شرکت های خدماتی پشتیبانی ، فنی و مهندسی در استانی که شرکت ثبت شده است ، مراجعه نمایند
۲-شرکت‌های فرا گیرشده از این بخشنامه باید دارای دفاتر قانونی مورد تایید وزارت امور اقتصادی و دارایی بوده و ارائه مفاصاحساب مالیاتی و مفاصاحساب تامین اجتماعی و ارائه جواز کسب الزامی است
۳-وظیفه‌ی انجمن های صنفی شرکت های خدماتی، پشتیبانی و فنی مهندسی گرفتن مدارک کارفرمایان شرکت های خدماتی و تشکیل پرونده می باشند
۴-انجمن های صنفی وظیفه دارند پس از گرفتن مدارک و تایید صحت و سقم آن نسبت به برگزاری کلاس های آموزشی و ارسال مدارک به ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان برای صدور گواهینامه اقدام نمایند.
ثبت شرکت خدمات حمل و نقل
برای ثبت شرکت خدمات حمل و نقل نیاز به مجوز های مخصوص هر نوع از شرکت های حمل و نقل داریم. به عنوان مثال برای حمل و نقل مسافر درون شهری مستلزم اخذ مجوز از اداره تاکسی رانی می باشیم. به طور مشابه برای به ثبت رساندن شرکت حمل و نقل مسافرین برون شهری نیازمند گرفتن مجوز از پایانه های مسافربری و بار بری می باشیم. توجه داشته باشید که مفهوم اخذ مجوز توافق اصولی می باشد که سازمان های وابسته به اشخاص حقیقی می دهند و موافقتشان را برای ثبت شرکت اعلام می دارند.
ثبت شرکت چاپ و تکثیر:
برای به ثبت رساندن شرکت چاپ مستلزم ارائه مجوز از وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی می باشیم. بکار بردن کلمه تکثیر به تنهایی نیازی به اخذ مجوز ندارد و قابل ثبت می باشد.
در خصوص پنج نوع دیگر شرکت های خدماتی نیازی به ارائه هیچ نوع مجوز از سازمان بخصوصی نمی باشد و برای به ثبت رساندن آنها باید همچون سایر شرکتها عمل کرد.

شرایط و مراحل ثبت شرکت خدماتی
انواع شرکت های خدماتی
۱- دسته اول نظافت منزل می باشد: در این دسته بندی می توان به نظافت راه پله، نظافت منزل و ارسال کارگر به صورت روزمزد در راستای نظافت دفاتر کوچک، شرکت های کوچک و غیره اشاره کرد. به دلیل این که معمولا نظافت در هنگامی که آقایان سر کار و بیرون از منزل و یا محل مورد نظافت هستند، مدیریت نظافت بیش تر توسط خانم ها صورت می گیرد در نتیجه مهم ترین فاکتور در این جا “اطمینان” می باشد. گزینش و انتخاب کارگران باید به نحوی باشد که بازه های زمانی بلند مدت، مشتریان شما اقدام به معرفی شما به سایر مشتریان را انجام دهند. به این ترتیب شما با صرف کمترین هزینه مفید ترین تبلیغات را داشته اید. توجه داشته باشید که در نظافت منازل، تهیه وسایل نظافت بر عهده مشتری می باشد. تنها وظیثفه شرکت خدماتی اعزام افراد کارگر به محل مورد نظافت می باشد. نظارت بر عهده کارفرما می باشد.
۲- نظافت و تمیز کردن اداره ها با توجه به قراردادی که به صورت سالیانه عقد شده است. با توجه به این نوع قرارداد عقد شده، تأمین نیروی نظافتچی، آبدارچی نیاز به گروه های ثابت و حتی ماشین آلات نظافتی و فراهم ساختن وسایل و لوازم برای شستشو مورد نیاز به عهده شرکت خدماتی می باشد. در برخی موارد چنانچه پرداخت های کارفرمایان به تأخیر افتد، حقوق کارگران باید پرداخت شود. در چنین محیط هایی علاوه بر تمیز شدن و نظافت اداره، مدیریت افراد هم بر عهده شرکت خدماتی می باشد.
جهت ثبت شرکت خدماتی با ما تماس بگیرید.
۳- نظافت نمای ساختمان ها: در این نوع نظافت، وجود کارگرانی که قادرند در ارتفاع بالا کار کنند الزامی و ضروری می باشد. زیرا این نوع نظافت شامل نظافت ساختمان های تازه تأسیس، شیشه های آسمان خراش ها می باشد که تمامی این ها مستلزم توانایی کار با ابزار هایی همچون کلایمر و راپل می باشد.
۴- نظافت کارخانجات: گروه های این نوع شرکت هغای خدماتی باید نحوه شستشوی صنعتی و مکانیزه را باد باشند.
۵-شرکت خدماتی که مشغول خدمات در شهرداری ها و در سطح شهر می باشند، احتیاج به سرمایه گذاری بیش تری دارند.

شرکت خدماتی از جمله شرکت هایی است که به سرمایه گذاری زیادی نیاز ندارد.این شرکت ها با در اختیار داشتن پرسنل ماهر و سریع در امر نظافت،می توانند به بهداشت سازمان ها و منازل کمک به سزایی کنند.

• شرکت های خدماتی دارای شاخه های مختلفی می باشند که عبارتند از:

 • نظافت منزل، نظافت راه پله و اعزام کارگر روز مزدی جهت نظافت دفاتر کوچک، نظافت شرکت های کوچک و …
 • نظافت اداره جات با قرارداد رسمی به صورت سالیانه و تامین نیروی آبدارچی، نظافتچی
 • نظافت کارخانجات
 • شرکت خدماتی که در خدمات شهری و شهرداری ها فعالیت می کنند.
 • نظافت نمای ساختمانها
  • نکات ضروری و قابل توجه در تاسیس یک شرکت خدماتی نظافتی:
  ۱- ثبت شرکت خدماتی
  ۲- اجاره محل کار
  ۳- شهری که در آن شرکت خدماتی می زنید باید کلان شهر باشد.
  ۴- بازارهدف در نظافت منزل و راه پله و … خانواده های متوسط و مرفه جامعه می باشند.
  ۵- کدام منطقه از شهر باید فعالیت نمایید.
  ۶- در منطقه فعالیتتان شرکت خدماتی وجود دارد.
  • ثبت شرکت خدماتی نظافتی :
  شرکت خدماتی از جمله شرکت هایی است که زودبازده است و برای تاسیس آن نیاز به تحصیلات عالیه نیست و شرایط خاصی لازم ندارد برای این کار می توانید شرکت خدماتی نظافتی با مسئولیت محدود و یا شرکت سهامی خاص بدون نیاز به دریافت مجوز ازارگان های خاص، را به ثبت برسانید.
  توجه داشته باشید که لازم است موضوع فعالیت خدماتی نظافتی در اساسنامه شرکت قید شده و شرکت با این موضوع در اداره ثبت شرکت ها به ثبت برسد؛در ادامه به توضیح مختصری در مورد دو قالب ثبتی،شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود می پردازیم.
  • شرکت سهامی خاص :
  شرکتی است بازرگانی ولو اینکه موضوع فعالیت آن بازرگانی نباشد که تمام سرمایه آن منحصرا توسط موسسین تامین گردیده و سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام، محدود به مبلغ اسمی سهام آنهاست.عنوان”شرکت سهامی خاص”باید قبل از نام شرکت یا بعد از آن بدون فاصله با نام شرکت به طور روشن و خوانا قید شود.
  • شرایط ثبت شرکت خدماتی نظافتی سهامی خاص :
 • دارابودن حداقل ۳نفر عضو و ۲نفر بازرس 
 • حداقل سرمایه یک میلیون ریال
 • پرداخت نقدی حداقل ۳۵درصد از سرمایه 
  • مدارک مورد نیاز :
  ⦁ دو برگ اساسنامه شرکت
  ⦁ صورتجلسه هیات مدیره با امضای مدیران منتخب
  ⦁ تصویر شناسنامه کلیه سهامداران
  ⦁ ارائه گواهی پرداخت حداقل ۳۵% سرمایه شرکت
  ⦁ ارائه مجوز در صورت نیاز بنا به اعلام اداره ثبت شرکت ها
  ⦁ اقرارنامه امضا شده
  ⦁ فرم چاپی اظهارنامه
  • شرکت با مسئولیت محدود :
  شرکت با مسئولیت محدود،شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجاری تشکیل شده و هر یک از شرکا بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد، فقط تا میزان سرمایه خود مسئول قروض و تعهدات شرکت است. در نام شرکت باید عبارت “با مسئولیت محدود”قید شود.
  • شرایط ثبت شرکت خدماتی نظافتی با مسئولیت محدود :
 • دارا بودن حداقل ۲نفر عضو
 • میزان سرمایه مورد نظر حداقل صد هزارتومان
 • تعهد به پرداخت کل سرمایه
  • مدارک مورد نیاز :
  ⦁ تصویرشناسنامه و کارت ملی سایر اعضاء
  ⦁ اصل گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
  ⦁ امضای اقرارنامه
  ⦁ مجوز در صورت مجوزی بودن موضوع
  • فرآیند اخذ گواهی تعیین صلاحیت برای شرکت های خدماتی نظافتی :
  جهت اخذ صلاحیت شرکت های خدماتی و تعاونی ها متقاضیان می بایست به انجمن های صنفی کارفرمایان شرکت های خدماتی، پشتیبانی و فنی و مهندسی در استانی که شرکت ثبت شده است،مراجعه نمایند.
  شرکت های مشمول این دستورالعمل باید دارای دفتر قانونی مورد تایید وزارت امور اقتصادی و دارایی بوده و ارائه مفاصا حساب مالیاتی و مفاصاحساب تامین اجتماعیب و ارائه جواز کسب ضروری است. انجمن های صنفی شرکت های خدماتی، پشتیبانی و فنی مهندسی موظف به اخذ مدارک کارفرمایان شرکت های خدماتی و تشکیل پرونده می باشند
  انجمن های صنفی موظفند پس از اخذ مدارک و تایید صحت و سقم آن نسبت به برگزاری کلاس های آموزشی و ارسال مدارک به ادارات کل تعون، کار و رفاه اجتماعی استان برای صدور گواهینامه اقدام نمایند. وبگاه کانون انجمن های صنفی کارفرمایان شرکت های خدماتی، پشتیبانی و فنی و مهندسی به نشانی www.kanonask.com می باشد.
  جهت ثبت انواع شرکت های تجاری با ما تماس بگیرید. 
  همکاران ما در ثبت شرکت کارا ، در کوتاه ترین زمان ممکن شما را در رسیدن به اهدافتان یاری خواهند کرد.

بازار داغ کارگران خدماتی شب عید؛دستمزد روزانه حداقل ۸۰هزار تومان
این روزها کارگران ساختمانی که اکثراً‌ در مشاغل خدماتی فعالیت دارند نانشان در روغن است. چرا که به روزهای پایانی سال که نزدیک می‌شویم اکثر آنها از قالی شویی گرفته تا نظافت منزل راهی برای کسب درآمد پیدا می‌کنند و ملاک افزایش حقوق این کارگران مشخص نیست.
⦁ ۰۸ اسفند ۱۳۹۴ – ۱۳:۳۲ 
اقتصادی 
کار آفرینی و اشتغال 
نظرات 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، باز هم ماه پایانی سال شروع شد و بازار کارگران خدماتی داغ.
دستفروشی،دادزن، وردست فروشنده، نظافتچی از جمله مشاغلی هستند که هر چه به روزهای پایانی سال  نزدیک می‌شویم مشتری‌ بیشتری دارد. تنها کافی است چند دقیقه ای کنار مترو باشی خواهی دید که قالی شویان پارو به دست و نظافتچی‌های منازل با ابزار خاص خود منتظر فرارسیدن فصل سرما هستند. به روزهای پایانی سال که نزدیک می‌شویم هر کس به دنبال کسب درآمد بیشتر است.
برای گفت‌وگو با برخی از این کارگران به یکی از میدان‌های اصلی تهران رفتیم. تعداد زیادی از کارگران از شهرستان آمده تا نزدیک شب عید بتوانند سهمی از سفره شب عید داشته باشند. به سراغ یکی از این کارگران کم سن و سال رفتم و با وی گفت‌گویی داشتم از وی پرسیدم شغلت چیست؟ گفت: کارگر ساختمانی هستم اما از آنجا که در حال حاضر بیکارم به این سمت تمایل پیدا کرده ام. چهره اش نشان می‌دهد که از سرناچاری به این سمت گرایش پیدا کرده است.
خستگی از رویش نمایان است. این کارگر بیان می‌کند: ساعتی ۱۰هزار تومان می‌گیریم و هر چه صاحب خانه تقاضا کند را انجام می‌دهیم. معمولاً‌تمیز کردن یک آپارتمان ۷۵ متری ۲ روز زمان لازم دارد.مردم تصور می کنند که بازار کارگران نظافتچی شب عید سکه است. در حالی که اینطور نیست. برخی مردم به کارگر اعتماد نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند که کارشان را خودشان انجام دهند.
این کارگر ادامه می‌دهد: مردم می‌گوید روزی ۸۰تومان درآمد داری. اما به این فکر نمی‌کنند که چقدر دچار آسیب و اذیت می‌شوم. از صبح تا بعدازظهر تنها۸۰ هزار تومان دستمزد می گیرم. از شهرستان به تهران آمده ام شاید شب عید بتوانم جیب پرپول به شهرم باز گردم اما با توجه به اوضاع کساد بازار بعید می‌دانم که موفق شوم.  تمام کارها از امور شست و شوی دیوار  تا تمیز کردن حیاط و جابجایی اسباب و اثاثیه نیز انجام می‌دهم.
*با ۸۰هزار تومان همه کاری می کنیم
کمی آن طرف تر مردی دو زانو روی بلوار کنار خیابان نشسته و بقچه ی کوچکی جلوی زانوهایش است. مسن است و چهره ای رنگ پریده و غبار آلود دارد . از او سوال می کنم که آیا از شهرستان آمده؟ می گوید: محل زندگی ام ورامین است. در طول سال هم به اینجا می آیم. می‌نشینم منتظر تا شاید ماشینی ترمز کند.
وی ادامه می‌دهد: نه مزد خوبی داریم  نه بیمه ، از پاداش و عیدی هم که خبری نیست ، اگر بلایی سرمان بیاید معلوم نیست سرنوشت همسر و فرزندمان می شود. روی داربست رفتن و کار کردن در بلندی آسان نیست ، اما کارگران فصلی چاره ای جز این ندارند که با وجود همه سختی ها تن به کاری بدهند تا بتوانند امرار معاش کنند.
پیرمرد تأکید می کند : این ماجرای هر روز کارگرانی  است که کنار جدول خیابان و میدان اصلی شهر نشسته اند و منتظر نیش ترمز خودرو و رهگذری هستند که تقاضای کارگر کند،‌ رقابتشان در ظاهر به زوربازویی است که دارند و به ازای آن نان سفره‌هایشان را تأمین می کنند. اما در شب عید این ماجرا شدید تر می‌شود و رقابت بین افراد برای مشغول شدن بیشتربیشتر می‌شود.
*عدم نظارت بر عملکرد شرکت‌های خدماتی
در این میان شرکت های خدمات نظافت هم از بازار شب عید بی بهره نیستند. به یکی از این شرکت های خدماتی تماس می‌گیرم. اپراتور یا منشی شرکت پاسخگوست. از او می پرسم برای کار منزل وضعیت به چه صورت است. بیان می‌کند: کارگر زن با مرد تفاوت دارد.اما کارگر ساده برای ۸ساعت در روز ۸۰ هزار تومان و کارگرماهر برای کار در منزل ۹۵هزار تومان باید پرداخت شود که ۴۰ درصد آن سهم شرکت است چرا که هزینه جای خواب و غذا بر عهده شرکت است.
شرکت دیگر هم درباره نیروی خدماتی می‌گوید: برای ۸ساعت کار در منزل ۸۰هزار تومان است که تمام کارها از جمله سرامیک شویی، کابینت شویی،‌دیوارشویی،نصب پرده را بر عهده دارد. به عبارتی هر کاری که صاحب‌خانه‌ها این روزها طلب می‌کنند را این کارگر انجام می‌دهد.
 مدیر یکی از شرکت‌های خدماتی نظافتی بیان می کند:شرکت ما دارای سابقه‌ای ۱۰ ساله در این کار است و حالا دیگر شناخته شده‌ایم و مشتری‌های ثابت زیادی داریم که به کارمان اعتماد دارند.  نحوه کار ما به این صورت است که مشتریان تماس می‌گیرند و سفارش کار می‌دهند و ما هم با کارگر هماهنگ می‌کنیم و به او معرفینامه می‌دهیم تا برای نظافت به محل مورد نظر برود.
کارگران شرکت‌های نظافتی با وجود داشتن گار دشوار اما از بیمه برخوردار نیستند. در شرایطی که یک سرماخوردگی ساده به راحتی ۴۰تا۵۰هزار تومان هزینه برمی دارد، حسابش را کنید که با مشکلاتی نظیر  دردهای استخوانی و مفصلی که دیر یا زود گریبانگیر این قشر می‌شود، با آن هزینه‌های کمرشکن رادیوگرافی و‌ ام‌آر‌آی، چه باید کرد؟
یکی از دست‌اندرکاران شرکت‌های خدماتی نظافتی درباره عدم بیمه کارگران خدماتی می‌گوید:متأسفانه کارگرانی که از طریق این شرکت‌ها به فعالیت مشغولند به دلیل این‌که کار مشخص و ثابتی ندارند و در بیشتر موارد به صورت دوره‌ای و در فواصل مختلف به این کار اشتغال دارند،  امکان برخورداری از بیمه را ندارند. در این رابطه ما بارها و بارها تلاش کرده‌ایم که از طریق بیمه‌های مختلف برای بیمه این کارگران اقدام کنیم اما امکانپذیر نشده است.
اما به راستی چه نهادی بر نحوه عملکرد کیفی این موسسات نظارت دارد؟ آیا پرداخت ۴۰ درصد حق الزحمه به نیروی کار درست است یا خیر؟ نداشتن بیمه کارگران ساختمانی بر عهده چه کسی است؟

هم اکنون ۸۰۰ مرکز خدماتی مجاز در تهران فعالیت دارند
تعطیلی ۶۵ درصد شرکت‌های خدماتی در دولت دهم
سارا اصغری گزارش ۱۴ اسفند ۱۳۹۳
سارا اصغری – گروه گزارش: شرکت‌های خدماتی که زیرنظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مشغول به فعالیت هستند، برای تامین نیروهای خدماتی به روش مناقصه به نهادهای مختلف دولتی واگذار می‌شوند.
مدیر یک مرکز خدماتی در گفت‌وگوی اختصاصی با صمت اظهار کرد: شرکت‌های خدماتی تابع قانون مقررات کار هستند و زیر نظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اداره کار در هر استانی شکل گرفته‌اند. در واقع نظارت حاکمیتی بر این شرکت‌ها زیرنظر وزارتخانه است.
محمد انتظامی ادامه داد: شرکت‌های خدماتی به عضویت انجمن‌ها درمی‌آیند و انجمن‌ها نظارت مستقیم بر عملکرد این شرکت‌ها دارند. 
وی افزود: حدود ۱۷۰۰ شرکت خدماتی در سراسر ایران، قبل از دولت دهم فعالیت داشت که در دولت دهم ۶۰ تا ۶۵درصد این شرکت‌ها تعطیل شدند. البته چون این کارگرها سواد بالایی ندارند، سازمان استخدام کشوری نتوانست این نیروها را جذب دولت کند.
انتظامی ادامه داد: هم‌اکنون ۸۰۰ شرکت مجاز در سطح شهر تهران مشغول به فعالیت هستند و هیچ شرکت غیرمجازی در تهران وجود ندارد. این شرکت‌ها از طریق مناقصه‌ای که برگزار می‌شود، جذب نهادهای مختلف می‌شوند و برنده دارای صلاحیت بالاتری از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. 
قیمت‌ها براساس مصوبه شورای‌عالی کار به‌صورت سالانه اعلام می‌شود و براساس تحلیل شرکت‌ها و طبق نظر کارفرما با توجه در نظر گرفتن ۲۰ عامل مختلف شغلی، قیمت‌ها مصوب
می‌شود.
انتظامی با اشاره به رونق فعالیت شرکت‌های خدمات نظافتی در ایام پایانی سال اظهار کرد: شرکت‌هایی که کارگر به منازل اعزام می‌کنند درواقع شرکت‌های خونه‌شور هستند که بهمن و اسفند کار می‌کنند و قیمت کارگر خانم و آقا متفاوت است.
چون این کارگرها در این ۲ ماه از سال کار می‌کنند تابع مقررات قانون کار نیستند. این شرکت‌ها برای ممانعت از تخلف در کار باید صلاحیت کار دریافت کنند و باید این صلاحیت تایید شود.
انجمن مربوطه هر سال برای اینکه حق و حقوق، بیمه و عیدی کارگرها داده شده است، عملکرد شرکت را بررسی می‌کند، از این‌رو معمولا شرکت‌های خدماتی حق‌وحقوق کارگر را می‌دهند.
خانه‌های‌تان را ارزان بتکانید
خانه‌تکانی رسمی است که هرساله خانواده‌های ایرانی در آخرین ماه سال آن را انجام داده و حساسیت خاصی نیز روی آن دارند. خانه‌تکانی مراحل مختلفی دارد که شامل شست‌وشوی دیوارها، شست‌وشوی فرش‌ها، تمیز کردن و لکه‌گیری کابینت و لوسترها، جرم‌گیری و شست‌وشوی سرویس‌های بهداشتی و… می‌شود. هزینه‌های خانه‌تکانی یکی از موضوعاتی است که با نزدیک شدن به پایان سال با دیگر هزینه‌های اقتصادی خانواده همراه می‌شود، از این‌رو باید همه گزینه‌ها را کنار هم گذاشت تا بهترین نتیجه حاصل شود. از آنجایی که بسیاری به‌دنبال قیمت‌های روز برای خانه‌تکانی هستند، شما را با آخرین هزینه‌های یک خانه‌تکانی ساده آشنا می‌کنیم.
هزینه مواد شوینده 
پرکارترین مواد اسفندماه، شوینده‌های مختلف هستند. با فرا رسیدن ایام خانه‌تکانی، بازار این مواد به‌گونه‌ای اساسی پررونق می‌شود. با توجه به میزان استفاده از مواد شوینده در سطح کشور می‌توان رشد چشمگیر فروش این مواد را در بازار حدس زد و شاید بتوان آنها را از پرفروش‌ترین کالاهای این روزها نامید.

نرخ‌های متفاوت در مناطق مختلف
میزان دستمزدی که شرکت‌های خدمات نظافت منازل در ازای انجام خدمات در ایام خانه‌تکانی دریافت می‌کنند، به شرایط مکانی منزل مورد نظر و زمان درخواست بستگی دارد. رضا نوروزی، مدیر یکی از شرکت‌های خدماتی، به گفت: در نواحی مختلف شهر، دستمزد دریافتی شرکت‌های نظافتی متفاوت است.
برای مثال در بخش‌های جنوبی و مرکزی تهران این شرکت‌ها برای ۸ ساعت در اختیارگذاردن کارگران خود، بین ۴۵تا ۵۰ هزار تومان و در مناطق مرکزی به بالا و غرب بین ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان دریافت می‌کنند. وی افزود: مناسبت‌ها نیز در مبلغ دریافتی شرکت‌های نظافتی تاثیرگذار است، به‌طوری که در ایام پایان سال که بازار خانه‌تکانی گرم می‌شود، نرخ دستمزد این شرکت‌های خدمات نظافتی حدود ۲۰ تا ۳۰درصد افزایش پیدا می‌کند.
منشی یکی از شرکت‌های خدماتی نیز به صمت گفت: نرخ خدمات کارگر زن۶۰هزار تومان و مرد ۵۰هزار تومان برای ۸ ساعت کار (از ساعت ۹ صبح تا ۵ عصر) است. 
قیمت قالیشویی 
شست‌وشوی فرش نیز یکی دیگر از هزینه‌ها است رییس اتحادیه قالیشویان تهران از افزایش ۲۰درصدی نرخ خدمات قالیشویی در دو ماه اخیر خبر داد و ضمن اعلام جدیدترین نرخ شست‌وشوی انواع فرش و موکت، نسبت به فعالیت واحدهای جعلی و بدون مجوز نیز هشدار داد. حمید محمدی اظهار کرد: درحال‌حاضر حدود ۳۰۰ واحد مجوزدار قالیشویی در تهران داریم و تعدادی نیز به شکل غیرمجاز فعالیت می‌کنند که شاهد پخش تراکت‌های تبلیغاتی از سوی این افراد بی‌نام و نشان در سطح شهر هستیم.
رییس اتحادیه قالیشویان تهران در عین حال بیان کرد: شست‌وشوی فرش‌های کهنه و عتیقه، تمام ابریشم و صادراتی، شست‌وشو به همراه رنگ‌برداری و لک‌برداری انواع فرش‌های دستباف، شست‌وشو به همراه لک‌برداری فرش‌های ماشینی و موکت با توافق دو طرف است.
وی تصریح کرد: کرایه رفت و برگشت در سراسر تهران بابت هر چند تخته فرش برای هر خانوار ۱۲ هزار تومان است. اگرچه نرخ برخی خدمات مورد نیاز شب عید از جمله قالیشویی از سوی اتحادیه تعیین می‌شود اما تبلیغات و فعالیت واحدهای صنفی غیرمجاز موجب شده اغلب متقاضیان از کم و کیف و قیمت ارائه این‌گونه خدمات یا فهرست مراکز مجاز اطلاع نداشته باشند.
به گفته این فعال صنفی، هر متر فرش گل ابریشم و کرک دستباف برای شب عید امسال به صورت معمولی با نرخ ۵۲۵۰ تومان، شامپوشور ۶۹۰۰ تومان و شامپوشور درجه یک ۸۱۰۰ تومان شست‌وشو
می‌شود. محمدی درباره قیمت شست‌وشوی فرش‌های عتیقه و تجاری تصریح کرد: قیمت شست‌وشوی هر متر از فرش‌های عتیقه و تجاری توافقی تعیین می‌شود. رییس اتحادیه صنف قالیشویان یادآور شد: نرخ رنگ‌بری، لکه‌بری در شست‌وشوی فرش‌های دستباف نیز به صورت توافق بین مشتری و واحدهای قالیشویی تعیین می‌شود.

خانه‌تکانی بی‌خطر
برای اینکه در ایام پایانی سال خانه‌تکانی با کمترین خطرات احتمالی همراه باشد به نکات زیر باید توجه کرد: 

 • از شلوغ‌کردن پله‌ها و کف اتاق‌ها حتی در زمانی که مشغول تمیز کردن هستید، خودداری کنید.
 • وسایل بسیار بزرگ را که جلوی دید شما را می‌گیرند، بلند نکنید.
 • اگر از پله‌ها استفاده می‌کنید، حتما یک دست خود را آزاد نگه دارید تا بتوانید نرده را با دست بگیرید و از پله‌ها نیفتید.
 • از بازی کردن فرزندان خردسال در اطراف سطل‌های بزرگ پر از آب جلوگیری کنید، چون خطر خفه‌شدن در آب آنها را تهدید می‌کند.
  مواد شوینده
 • از تجهیزات و لوازم حفاظتی مثل ماسک و دستکش استفاده کنید.
 • هرگز مواد شیمیایی را با هم ترکیب نکنید.
 • هنگام استفاده از موادی که روی آنها برچسب سمی یا خطرناک است، احتیاط کرده و وقتی به آنها نیاز ندارید آنها را در یک محفظه قرار داده و در آن را قفل کنید.
 • برای دسترسی به نقاط مرتفع و تمیز کردن آنها، از نردبان‌های استاندارد استفاده کنید.
 • هرگز از بنزین به‌عنوان یک ماده پاک‌کننده استفاده نکنید و هرگز آن را داخل منزل نگهداری نکنید.

نکاتی پزشکی درباره خانه‌تکانی
برای پیشگیری از وارد آمدن آسیب به ستون فقرات و دیسک کمر بهتر است، خانه‌تکانی و جابه‌جایی اشیای سنگین به مرور زمان و تا حد امکان جابه‌جایی وسایل سنگین باید چند نفری انجام شود.به گزارش سایت پزشکان ایران، هرگونه بلند کردن اجسام سنگین، احتمال وارد آوردن آسیب جدی به ستون فقرات و دیسک کمر را به همراه دارد.
در انجام خانه‌تکانی نوروز، لازم است به نکات ایمنی در جابه‌جایی وسایل سنگین توجه شود.بلند کردن اجسام سنگین به گونه‌ای که کمر خم شده باشد به شدت خطرناک و آسیب‌رسان است.
برای بلند کردن اجسام سنگین باید زانوها خم شود و ابتدا نشسته و دست‌ها را زیر جسم قرار داده و در حالی که کمر صاف است با کمک پاها بلند
شویم.
همچنین توصیه می‌شود تا حد امکان اجسام سنگین چند نفری و با کمک گرفتن از دیگران بلند شود؛ زیرا بلند کردن جسم سنگین به‌تنهایی و به‌صورت غیراصولی موجب جابه‌جایی مهره‌های کمر و آسیب به دیسک می‌شود که جبران این صدمات بسیار مشکل است.
ایستاده کار کردن بهتر از نشسته کار کردن است و برخلاف تصور، آسیبی که در حالت نشسته به کمر وارد می‌شود بیشتر از حالت ایستاده است.
همچنین هنگام ایستاده کار کردن، توصیه می‌شود یک چهار پایه به ارتفاع حدود ۱۰ سانتی‌متر در نزدیکی خود قرار داده و پاها را به تناوب روی چهار پایه قرار دهید. با این روش فشار کمتری به کمر وارد می‌شود. همچنین اگر دست‌ها بیش از حد به سمت بالا نگه داشته شوند و سطح کار بالاتر از گردن باشد موجب درد کتف می‌شود.
در چنین حالتی توصیه می‌شود یک چهار پایه و یا صندلی زیر پاها قرار گیرد تا اختلاف سطح کار با گردن کاهش یابد. پیش از انجام خانه‌تکانی، بدن را گرم کرده و حرکات نرمشی انجام شود تا بدن آمادگی انجام کارهای سنگین را داشته باشد.
لازم است کارهای خانه به مرور انجام شود تا به بدن فشار وارد نشود.
انجام کارهای سنگین در یک روز کار درستی نیست و آسیب‌رسان است. استراحت کردن در فواصل میان انجام کارها نیز بسیار مفید خواهد بود.

ذخیره
حداقل دستمزد کارگران خدماتی شب عید
کارگران قالی شویی، سرامیک شویی، کابینت شویی،‌ دیوارشویی، نصاب پرده این روزها پُرکار هستند، اما در حالی شرایط دشوار کاری را تحمل می کنند که نه خبری از بیمه درمانی در کار آنها وجود دارد و نه ساختار مشخصی برای افزایش حقوق.
 به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ دستفروشی، دادزن، وردست فروشنده، نظافتچی از جمله مشاغلی هستند که هر چه به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم مشتری‌ بیشتری دارد. تنها کافی است چند دقیقه ای کنار مترو باشی خواهی دید که قالی شویان پارو به دست و نظافتچی‌های منازل با ابزار خاص خود منتظر فرارسیدن فصل سرما هستند. به روزهای پایانی سال که نزدیک می‌شویم هر کس به دنبال کسب درآمد بیشتر است.گ 
  
 برای گفت‌وگو با برخی از این کارگران به یکی از میدان‌های اصلی تهران رفتیم. تعداد زیادی از کارگران از شهرستان آمده تا نزدیک شب عید بتوانند سهمی از سفره شب عید داشته باشند. به سراغ یکی از این کارگران کم سن و سال رفتم و با وی گفت‌گویی داشتم از وی پرسیدم شغلت چیست؟ گفت: کارگر ساختمانی هستم اما از آنجا که در حال حاضر بیکارم به این سمت تمایل پیدا کرده ام. چهره اش نشان می‌دهد که از سرناچاری به این سمت گرایش پیدا کرده است. 
 
خستگی از رویش نمایان است. این کارگر بیان می‌کند: ساعتی ۱۰هزار تومان می‌گیریم و هر چه صاحب خانه تقاضا کند را انجام می‌دهیم. معمولاً‌تمیز کردن یک آپارتمان ۷۵ متری ۲ روز زمان لازم دارد. مردم تصور می کنند که بازار کارگران نظافتچی شب عید سکه است. در حالی که اینطور نیست. برخی مردم به کارگر اعتماد نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند که کارشان را خودشان انجام دهند. 
 
این کارگر ادامه می‌دهد: مردم می‌گوید روزی ۸۰تومان درآمد داری. اما به این فکر نمی‌کنند که چقدر دچار آسیب و اذیت می‌شوم. از صبح تا بعدازظهر تنها۸۰ هزار تومان دستمزد می گیرم. از شهرستان به تهران آمده ام شاید شب عید بتوانم جیب پرپول به شهرم باز گردم اما با توجه به اوضاع کساد بازار بعید می‌دانم که موفق شوم.  تمام کارها از امور شست و شوی دیوار  تا تمیز کردن حیاط و جابجایی اسباب و اثاثیه نیز انجام می‌دهم. 
 
*درآمد یک روزم ۸۰ هزار تومان است 
 
یکی دیگر از این کارگران بقچه کوچکی در دست دارد و مسن است و چهره ای رنگ پریده و غبار آلود دارد .در پاسخ به اینکه اهل کجا هستید؟ می گوید: محل زندگی ام ورامین است. در طول سال هم به اینجا می آیم. می‌نشینم منتظر تا شاید ماشینی ترمز کند. 
 
وی ادامه می‌دهد: نه مزد خوبی داریم  نه بیمه ، از پاداش و عیدی هم که خبری نیست ، اگر بلایی سرمان بیاید معلوم نیست سرنوشت همسر و فرزندمان می شود. روی داربست رفتن و کار کردن در بلندی آسان نیست ، اما کارگران فصلی چاره ای جز این ندارند که با وجود همه سختی ها تن به کاری بدهند تا بتوانند امرار معاش کنند. 
 
پیرمرد تأکید می کند : این ماجرای هر روز کارگرانی  است که کنار جدول خیابان و میدان اصلی شهر نشسته اند و منتظر نیش ترمز خودرو و رهگذری هستند که تقاضای کارگر کند،‌ رقابتشان در ظاهر به زوربازویی است که دارند و به ازای آن نان سفره‌هایشان را تأمین می کنند. اما در شب عید این ماجرا شدید تر می‌شود و رقابت بین افراد برای مشغول شدن بیشتربیشتر می‌شود. 
 
*عدم نظارت بر عملکرد شرکت‌های خدماتی 
 
اما در کنار کارگران شرکت های خدماتی نیز در این ایام از بازار شب عید بی بهره نیستند. به یکی از این شرکت های خدماتی تماس می‌گیرم. اپراتور یا منشی شرکت پاسخگوست. سوال می کنم برای کار منزل وضعیت به چه صورت است. بیان می‌کند: کارگر زن با مرد تفاوت دارد.اما کارگر ساده برای ۸ساعت در روز ۸۰ هزار تومان و کارگرماهر برای کار در منزل ۹۵هزار تومان باید پرداخت شود که ۴۰ درصد آن سهم شرکت است چرا که هزینه جای خواب و غذا بر عهده شرکت است. 
 
شرکت دیگر هم درباره نیروی خدماتی می‌گوید: برای ۸ساعت کار در منزل ۸۰هزار تومان است که تمام کارها از جمله سرامیک شویی، کابینت شویی،‌دیوارشویی،نصب پرده را بر عهده دارد. به عبارتی هر کاری که صاحب‌خانه‌ها این روزها طلب می‌کنند را این کارگر انجام می‌دهد. 
 
 مدیر یکی از شرکت‌های خدماتی نظافتی بیان می کند:شرکت ما دارای سابقه‌ای ۱۰ ساله در این کار است و حالا دیگر شناخته شده‌ایم و مشتری‌های ثابت زیادی داریم که به کارمان اعتماد دارند.  نحوه کار ما به این صورت است که مشتریان تماس می‌گیرند و سفارش کار می‌دهند و ما هم با کارگر هماهنگ می‌کنیم و به او معرفینامه می‌دهیم تا برای نظافت به محل مورد نظر برود. 
 
کارگران شرکت‌های نظافتی با وجود داشتن کار دشوار اما از بیمه برخوردار نیستند. در شرایطی که یک سرماخوردگی ساده هزینه ای بالغ بر ۵۰ هزار تومان نیاز دارد،این کارگران با مشکلات متعدد از جمله درد استخوان و مفاصل برای کسب روزی حلال و فرار از بیکاری مجبور هستند کار کنند و خدا می داند اگر با این وضعیت حقوق و دستمزد نیاز آن به هزینه هایی مانند رادیوگرافی و ام آر آی بیفتد چه باید بکنند. 
 

 • کارگران خدماتی جز مشاغل فصلی هستند و بیمه ندارند 
   
  یکی از کارمندان شرکت‌های خدماتی نظافتی درباره عدم بیمه کارگران خدماتی می‌گوید:متأسفانه کارگرانی که از طریق این شرکت‌ها به فعالیت مشغولند به دلیل این‌که کار مشخص و ثابتی ندارند و در بیشتر موارد به صورت دوره‌ای و در فواصل مختلف به این کار اشتغال دارند،  امکان برخورداری از بیمه را ندارند. در این رابطه ما بارها و بارها تلاش کرده‌ایم که از طریق بیمه‌های مختلف برای بیمه این کارگران اقدام کنیم اما امکانپذیر نشده است. 
   
   فصل های پایانی سال بالاخره با همه هیاهو می گذرد و هر کس سهمی از بازار اقتصادی شب عیدی دارد، کارگران قالی شویی، سرامیک شویی، کابینت شویی،‌ دیوارشویی، نصاب پرده این روزها پُرکار هستند، اما در حالی شرایط دشوار کاری را تحمل می کنند که نه خبری از بیمه درمانی در کار آنها وجود دارد و نه ساختار مشخصی برای افزایش حقوق. حالا به راستی پرداخت ۴۰درصد از حق الزحمه به نیروی کار صحیح است؟با توجه به نوع کار این کارگران تکلیف بیمه آنها و هزینه های درمانیشان چیست؟