کنه

خیلی از حشرات، همانند عنکبوت‌های سمی، زنبورها و شپش‌ها، دلیلی برای عصبانیت به ما می‌دهند، ولی برخی از آن‌ها، همانند کنه‌ها، واقعاً به زیر پوست ما می‌روند.شرکت سمپاشی در مشهد . اگر شما از محیط‌های خارج خانه لذت می‌برید، مراقب کنه‌ها باشید. آن‌ها می‌توانند زمانی که در میان علف‌ها و گیاه‌ها حرکت می‌کنید به پوست شما بچسبند. کنه‌ها همیشه ناقل بیماری نبوده و خیلی از گزش‌های آن‌ها جدی نیست، ولی ممکن است ناقل بیماری‌هایی همچون بیماری لایم و تب منقوط کوه‌های راکی باشند.

گزش کنه

زمانی که کنه به پوست می‌چسبد، معمولاً به نواحی گرم و مرطوب زیر بغل یا کشاله ران حرکت کرده، از خون فرد تغذیه کرده و بیماری‌هایی که ناقل آن‌هاست را منتقل می‌کند. همچنین، نیش کنه ممکن است باعث ایجاد واکنش آلرژیک در فرد شود. در صورتی که کنه به پوست شما چسبیده است، لازم است که به طور درست آن را از پوست خود جدا کنید. برای جلوگیری از گزش کنه، زمانی که خارج از خانه هستید، دست‌ها و پاهای خود را بپوشانید. همچنین، پس از گذراندن زمان در مکان‌های سرسبز و جنگلی، خود را برای وجود کنه چک کنید.

بیماری لایم

کنه‌های پا سیاه و کنه‌های جنگلی می‌توانند حامل باکتری بیماری لایم باشند. کنه‌های ناقل، معمولاً برای انتقال بیماری لازم است بیش از ۳۶ ساعت به پوست فرد چسبیده باشند. اولین علامت این بیماری، اغلب یک التهاب دایره‌ای در پوست است. نشانه‌های اولیه این بیماری ممکن است شامل تب، سردرد و خستگی باشد. عدم درمان بیماری لایم، باعث انتقال آن به بخش‌های دیگر بدن، همانند ماهیچه‌ها، مفصل‌ها، قلب و سیستم عصبی می‌شود. در اغلب موارد، بیماری لایم با مصرف آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود.

عنکبوت بیوه سیاه: سمی!

کومه‌های چوب و کنده‌های درخت جایی است که عنکبوت سمی بیوه سیاه ماده در آن زندگی می‌کند. این عنکبوت دارای پاهای بلند و پشت شفاف بوده و یک طرح قرمز، نارنجی و یا زرد به شکل ساعت شنی در زیر شکم خود دارد. این عنکبوت‌ها تقریباً ۰.۸۵ سانتیمتر عرض و ۴ سانتیمتر طول دارند.

نیش عنکبوت بیوه سیاه

گزش عنکبوت بیوه سیاه، ممکن است دارای درد شدید بوده، و یا اینکه کاملاً بدون درد باشد. به دنبال یک یا دو جای نیش، قرمزی، نرمی، و یک برآمدگی در محل گزش باشید. گرفتگی شدید ماهیچه‌ای، سرگیجه، استفراغ، تشنج و افزایش فشار خون ممکن است پس از گزش اتفاق بیفتد. در صورت گزیده شدن، سریعاً به پزشک مراجعه کنید. در صورت امکان، برای تشخیص، عنکبوت را به همراه خود ببرید.

عنکبوت منزوی قهوه‌ای: می‌تواند کشنده باشد

اتاق‌های زیر شیروانی و گنجه‌ها، جایی است که شما می‌توانید عنکبوت‌های منزوی قهوه‌ای را پیدا کنید. این عنکبوت‌ها، به رنگ‌های زرد متمایل به قهوه‌ای، تا قهوه‌ای تیره وجود دارند. سم آن‌ها به شدت قوی بوده و گزش آن‌ها می‌تواند باعث زخم و عفونت‌های شدید شود. با این وجود شاید شما متوجه گزش آن‌ها نشوید.

محل گزش عنکبوت‌های منزوی قهوه‌ای

وقتی که عنکبوت منزوی قهوه‌ای نیش میزند، اغلب شما دردی حس نمی‌کنید، پس از آن پوست قرمز شده، رنگ آن به سفید تغییر کرده، یک تاول سرخ و گرد در آن ایجاد شده و دردناک می‌شود. نیش این عنکبوت‌ها در موارد نادر منجر به مرگ می‌شود. در صورت گزیده شدن توسط این عنکبوت، سریعاً به پزشک مراجعه کنید. بهتر است برای شناسایی دقیق، عنکبوت را به همراه خود ببرید.

شپش سر: پر خارش

بین موها، جایی است که شما شپش‌ها را پیدا خواهید کرد. آن‌ها دوست دارند در ناحیه گردنی جمجمه در پشت گوش‌ها پنهان شوند. در صورتی که شما شپش دارید، به احتمال زیاد آن را به خاطر استفاده از کلاه، شانه و یا وسایل دیگر فردی که مبتلا به آن است دریافت کرده‌اید. شپش باعث ایجاد خارش در سر می‌شود، ولی خاراندن آن ممکن است باعث ایجاد عفونت شود. در موارد شدید، ممکن است باعث ریزش مو شوند.

درمان شپش سر

برای کشتن تخم‌های شپش، از شوینده‌ها، کرم‌ها و یا شامپوهایی که از داروخانه یا توسط پزشک برای شما تجویز می‌شود استفاده کنید. برای جلوگیری از انتقال شپش، لباس‌ها، رختخواب و شانه‌های خود را بشویید. همه افراد خانه را چک کرده و هر کسی که شپش دارد را درمان کنید.

کک: تنها برای حیوانات خانگی نیستند

کک‌ها، حشرات کوچک، بدون بال و سریعی هستند که از خون میزبان خود تغذیه می‌کنند. آن‌ها صرفاً حیوانات خانگی را نیش نمی‌زنند، بلکه به خون انسان‌ها نیز علاقه دارند.

نیش کک

برخی از افراد خیلی به نیش کک حساس هستند. ولی خاراندن جای نیش ممکن است باعث ایجاد زخم یا عفونت شود. بهترین راه درمان، خلاص شدن از کک‌هایی است که موی در حیوانات خانگی زندگی می‌کنند. حیوانات خانگی را از اتاق‌خواب خود دور نگاه داشته و حتماً به طور روزانه فرش‌ها را جاروبرقی بکشید. در مکان‌های آلوده از حشره‌کش‌ها استفاده کنید. می‌توانید از حشره‌کش‌های امن بر روی حیوانات خانگی خود نیز استفاده کنید.

زنبور عسل، زنبور زرد، زنبور سرخ

زمانی که زنبورهای عسل نیش می‌زنند، نیش خود را از دست داده و می‌میرند. ولی زنبورهای زرد و سرخ، به علت اینکه نیش خود را از دست نمی‌دهند می‌توانند چند بار نیش بزنند. در افرادی که به آن‌ها حساسیت دارند، نیش این زنبورها ممکن است باعث ایجاد واکنش‌های شدید آلرژیک شود.

نیش زنبور عسل، زنبور زرد و زنبور سرخ

اگر شما به این نیش‌ها حساسیت ندارید، صرفاً کافی است که نیش آن‌ها را خارج کرده، محل نیش را تمیز کرده، مقداری یخ در محل استفاده کرده، برای درمان خارش آنتی‌هیستامین مصرف کرده و برای درمان درد از ایبروفن و استامینوفن استفاده کنید. در صورتی که واکنش شدید آنافیلاکسی داشتید، از اپی نفرین ، در صورت موجود بودن، استفاده کرده و سریعاً با اورژانس تماس بگیرید. سپس دراز کشیده و با دقت نیش را خارج کنید.

مورچه آتشی: آخ!

مورچه‌های آتشی بسیار شبیه به مورچه‌های معمولی هستند. آن‌ها پشته‌های بزرگ در مناطق باز درست کرده و در صورت آزار دیدن، رفتار تهاجمی از خود نشان می‌دهند. در حین یک حمله، مورچه آتشی با آرواره‌های خود به پوست چسبیده و از طریق شکم خود نیش میزند. ممکن است این مورچه‌ها چندین بار سم را وارد بدن فرد کنند.

گزش مورچه آتشی

گزش مورچه آتشی، معمولاً باعث ایجاد زخم‌های قرمز شده که سوزش و خارش دارند. زخم‌های چرک دار دردناک نیز ممکن است در اثر گزش این مورچه‌ها ایجاد شود. بسته‌های سرد، مسکن و آنتی‌هیستامین می‌تواند ناراحتی حاصله را درمان کند. تعداد زیاد گزش ممکن است باعث ایجاد مسمومیت، یا واکنش آلرژیک کشنده شود. در صورت بروز این وضعیت، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

Chigger (نوعی حشره شبیه به کنه)

برخلاف باور عمومی، چیگرها حشره نیستند، آن‌ها جزو خانواده عنکبوت‌ها هستند. به طور خاص، چیگرها شکل لاروی خانواده‌ای از کرم‌ها به نام Trombiculidae هستند. این‌ها، صرفاً در زمان پیش از بلوغ از انسان‌ها تغذیه می‌کنند. گزش آن‌ها بدون درد است، ولی زخم‌های ایجاد شده بسیار خارش خواهد داشت. خارش‌ها معمولاً یکی دو روز بعد از گزش، به بیش‌ترین شدت خود خواهد رسید.

گزش چیگرها

چیگرها، بعد از اینکه چند روز به پوست متصل بودند، خودبه‌خود از پوست جدا شده و تاول‌های قرمز و خارش دار از خود باقی می‌گذارند. داروهای بدون نسخه می‌تواند برای درمان خارش به شما کمک کند. در صورتی که احساس کردید که پوست عفونی شده و یا تاول‌ها در حال گسترش هستند، به پزشک مراجعه کنید.

گال (جرب) – انگل‌های پنهان

زمانی که کرم‌های گال وارد پوست می‌شوند، می‌توانند یک مشکل پوستی بزرگ ایجاد کنند. این کرم‌ها، با تماس پوستی به پوستی با فرد آلوده ، یا استفاده از حوله، لباس و لوازم مشترک منتقل می‌شوند.

درمان گال

خارش شدید و جای زخم در پوست، تا چند هفته بعد از اینکه کرم‌ها وارد پوست شده‌اند ایجاد نمی‌شود. خارش معمولاً بسیار شدید بوده و در شب شدت پیدا می‌کند. سرخی پوست معمولاً در گوشه و بین انگشتان، کمر، آرنج، و باسن دیده می‌شود. در صورت مبتلا شدن به این انگل، شما به قرص یا مایع شستشوی تجویزشده برای درمان نیاز خواهید داشت. همه لباس‌ها، حوله‌ها و پارچه‌هایی که با آن تماس داشته‌اید را در آب داغ بشویید.

ساس تختخوابی: سواری مجانی

اسم آن‌ها، داستان زندگی آن‌ها را تعریف می‌کند، این حشرات کوچک، معمولاً در تخت و لحاف خود را پنهان می‌کنند. این حشرات معمولاً در هتل‌ها، پناهگاه‌ها و مجتمعات کاشانه‌ای دیده شده و می‌توانند با سوارشدن بر روی لوازم شما، به خانه شما منتقل شوند.

گزش ساس تختخوابی

ساس‌های تختخوابی، معمولاً جای گزش قرمز و خارش دار، اغلب در قسمت دست و شانه‌ها، در پوست باقی می‌گذارند. این حشرات بیشتر از اینکه خطری برای سلامتی شما ایجاد کنند، آزاردهنده هستند. در صورتی که واکنش آلرژیک به این حشرات نشان می‌دهید، می‌توانید از کرم‌هایی که کورتیکواستروئید دارند استفاده کرده و قرص آنتی‌هیستامین مصرف کنید.

کرم پشمالو: گزنده جنوبی

سمی‌ترین کرم در آمریکا، کرم پشمالو، در ایالت‌های جنوبی، جایی که از درخت‌هایی همانند نارون، بلوط و درخت چنار تغذیه می‌کند، یافت می‌شود. سم آن‌ها، در تیغ‌های توخالی که مابین موهای آن‌ها یافت می‌شود وجود دارد.

گزش کرم پشمالو

زمانی که کرم پشمالو شما را نیش بزند، شما ممکن است موجی‌هایی از درد شدید، التهاب پوست، تب، استفراغ و گرفتگی ماهیچه را تجربه کنید. خارهای شکسته شده را به وسیله نوار سلیفون، یا لایه بردار تجاری صورت از پوست جدا کرده و به پزشک مراجعه کنید.

عقرب: کشنده!

همه عقرب‌ها سمی نیستند، ولی آن‌هایی که سمی هستند می‌توانند کشنده باشند. عقرب‌ها معمولاً بیشتر در نواحی گرم سیر زندگی می‌کنند. نشانه‌های گزش ممکن است شامل درد، تورم، خارش، استفراغ، تعریق زیاد و مشکلات بینایی باشد. در صورت گزیده شدن، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

مگس جنگلی: دردناک!

این مگس‌های نیش زننده، معمولاً در مناطق مرطوب، جنگل‌ها و مناطق مردابی زندگی می‌کنند. محل گزش دردناک این مگس‌ها را با الکل شستشو داده تا از عفونت جلوگیری به عمل آید. برخی از انواع این مگس‌ها بیماری تولارمی، بیماری عفونی باکتریالی که به مراقبت‌های درمانی نیاز دارد را منتقل می‌کنند.

پشه‌ها: بیش از آزاردهنده

پشه‌ها صرفاً آزاردهنده نیستند. خاراندن جای گزش آن‌ها ممکن است باعث عفونت پوستی شود. همچنین، پشه‌ها می‌توانند ویروس وست نایل، ویروس تب دنگی و بیماری‌های دیگر را منتقل کنند. برای محافظت در برابر پشه‌ها زمانی که در محیط‌های باز هستید، از دفع‌کننده‌های حشرات استفاده کرده و بدن خود را بپوشانید. از توری‌های پنجره در خانه استفاده کرده و آب راکد حیاط را تخلیه کنید.

مگس خانگی: کثیف!

مگس خانگی حشره کثیفی است که بیش از ۱ میلیون باکتری در بدن خود حمل می‌کند. این مگس‌ها، با آلوده کردن غذاها می‌توانند عفونت‌های روده‌ای را منتقل کنند. برای کنترل مگس‌ها، غذاها و زباله‌ها را در ظروف بسته نگهداری کرده و از توری برای پنجره‌های خانه خود استفاده کنید.

سوسک‌ها: مشکل زشت

این حشرات صرفاً زشت نیستند. سوسک‌ها بیماری‌هایی همانند سالمونلا را با خود حمل می‌کنند. آن‌ها می‌توانند باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک و آسم شوند. اگر در محیط‌های گرم زندگی می‌کنید، خلاصی از دست سوسک‌ها می‌تواند مشکل باشد. استفاده از سم حشرات، تمیز نگاه داشتن آشپزخانه، و تعمیر شکاف‌ها و ترک‌ها در زمین و دیوارها می‌تواند در دفع این حشرات به شما کمک کند.