سمپاشی پاکدون
سمپاشی پاکدون

دستور تهیه آفت کش های طبیعی جهت دفع آفات خانگی و باغچه

استفاده از آفت کش های شیمیایی سرطان زا بوده و به دلیل ایجاد آلودگی محیطی توصیه نمی بشود لذا به جای استفاده از آفت کش های شیمیایی، میتواناز ترکیبات طبیعی جهت از بین بردن آفات استفاده نمود- استفاده از آفت کش های طبیعی نه تنها مضر نمی باشد بلکه به صرفه نیز هست و شما می توانید در خانه آفت کش‎ مورد نیازتان را تهیه شود ه و به این ترتیب، در وقت و هزینه هایتان صرفه جویی نمایید – در این قسمت از نمناک دستور تهیه چند سم و آفت کش های ارگانیک جهت دفع آفات خانگی و باغچه را آورده ایم-

خطر استفاده از آفت کش های شیمیایی

زمانی که با هر حشره ای که به خانه گل ها و گیاهان شما حمله شود ه است، رو به رو میشوید، .قطعا اولین روش حل استفاده از آفت کش ها خواهد بود اگرچه استفاده از آنها عالی ترین جایگزین نخواهد بود،. به دلیل اینکه میتواند عواقب جدی جهت سلامتی داشته باشد-. سازمان ملی بهداشت جهانی، گزارش شود ه .هست که قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص، حتی در مقادیر کم میتواند به شدت به سلامتی آسیب برساند، آمار منتشر شده، توسط این سازمان، شرح میدهد که در سال 2002، با توجه به مسمویت از مصرف آفت کش ها مرگ و میر ها به 186 هزار نفر رسیده هست -.  نیز مسمومیت، میتواند از طریق خوردن غذا و یا نوشیدن آب آلوده هم به وجود بیاید-. به همین دلیل هست که بسیاری از مردم سبزیجات ارگانیک را انتخاب میکنند حتی اگر آفت ها بر روی محصولات آنها تاثیر بگذارند-.

آفت کش های طبیعی با فرمول گیاهی

حالا که عوارض استفاده از سم و آفت کش های شیمیایی را دانستید حتما مایلید با آفت کش هایی که بدون داشتن عوارض میتوانند شما را از شر حشرات و — رها کنند آشنا شوید- با ما همراه شوید تا آفت کش های ارگانیک و دستور استفاده از آنها را بشناسید-

روغن مایع جهت ازبین بردن تخم حشراتی مانند شپشک ها و شته ها

1- یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با یک فنجان روغن پخت و پز مخلوط شود ه و بعد دو قاشق چایخوری از آن را به یک فنجان آب افزوده و ترکیب را به درون یک آب پاش ریخته و روی گیاهتان اسپری نمایید –

2- می توانید 1 فنجان روغن گیاهی را با 1 قاشق غذاخوری صابون مخلوط شود ه و بعد به 1 پیمانه آب، 2 قاشق چای خوری از مخلوط را افزوده ومحلول به دست آمده را روی گیاهتان اسپری نمایید –

تهیه آفت کش های طبیعی جهت دفع آفات خانگی و باغچه

نکته :محلول فوق نباید به خاک نفوذ شود ه و به ریشه گیاهتان برسد-

روغن چریش یا نیم

برای از بین بردن حشرات بالغ، لارو و تخم که روی برگ و سایر قسمتهای گیاهی تغذیه می کنند و از بین بردن آلودگی های قارچی در گیاهان :

2 قاشق چایخوری روغن چریش را با 1 قاشق چایخوری مایع ظرفشویی مایع و 1 پیمانه آب مخلوط نمایید  و آن را روی تمام قسمتهای گیاه اسپری نمایید –

روغن اکالیپتوس جهت آفات بالدار و زنبور ها

روی آفات گیاهتان چند قطره روغن اکالیپتوس را بچکانید تا آنها را فراری دهید-

گشنیز

شما باید این گیاه را به مدت 10دقیقه بجوشانید و این مخلوط را بر روی گیاه اسپری نمایید –

پوست تخم مرغ جهت حلزون ها و سوسک ها

پوست تخم مرغ ها را خشک و بعد خرد و پودر نمایید  و پودر پوسته تخم مرغ را روی پایه گیاه بپاشید-

فلفل جهت آفات گیاهان

1- 6 عدد فلفل تند را با 2 فنجان آب مخلوط نمایید و مواد را به مدت 1 الی 2 دقیقه، با سرعت بالا مخلوط نمایید – بعد این مخلوط را در ظرفی ریخته و بگذارید یک شب بماند- بعد از این مدت مایع را صاف شود ه و مایع صاف شده را با یک لیتر آبمخلوط نمایید  و مخلوط را به تمام گیاه اسپری نمایید –

2- چند قطره صابون مایع و 1 قاشق غذاخوری پودر فلفل قرمز با 1 پیمانه آب مخلوط نمایید  و این مخلوط را روی برگ گیاهانتان اسپری نمایید –

سیر جهت انواع حشرات و آفات خاک زی

1-چند حبه سیر را پوست بگیرید و داخل خاک گلدان قرار دهید .تا بوی آزاد شده از سیر حشرات را دور کند-.

2- یک سیر را همراه با دو لیوان آب له نمایید . و این مخلوط را به مدت 24 ساعت بگذارید تا بماند، بعد روی گیاهتان اسپری نمایید -.

3- یک حبه سیر و یک پیاز متوسط را خرد نمایید . و روی آنها یک لیتر آب ریخته و بگذارید.یک ساعت بماند، بعد به مخلوط فوق 1 قاشق چای خوری فلفل قرمز و 1 قاشق غذا خوری صابون مایع افزوده و بعد روی گیاهتان اسپری نمایید – این سم ارگانیک تا یک هفته در یخچال سالم می ماند-.

4- نصف فنجان سیر یا پیاز را با نصف فنجان فلفل تند در مخلوط کن بریزید. تا بعد به ترکیب دو فنجان آب گرم افزوده .و در یک ظرف شیشه ای یا پلاستیکی بریزید و به مدت 24 ساعت در یک مکان آفتابی قرار دهید- .بعد از این مدت مخلوط را صاف شود ه و آب به دست آمده را هر 4 یا 5 روز یکبار استفاده نمایید -.

مورچه ها

اسطوخودوس جهت دفع مورچه ها

شما میتوانید با تزریق 300گرم از برگ تازه اسطوخودوس و یک لیتر آب، مورچه ها را دفع نمایید  .باید این آماده سازی را قبل از اسپری شود ن، خنک نمایید  تا تاثیر آن زیادتر طول بکشد-

سوسک

شکر جهت از بین بردن سوسک ها

در یک یا چند ظرف قسمت های مساوی از شکر که سوسک ها را جذب میکند و بی کربنات که آنها را میکشد. را باهم مخلوط نمایید  و بعد  نیز مقدار کمی آب به آن اضافه نمایید ، بعد این ظرف هارا در محل هایی از خانه خویش که سوسک ها زیادتر ظاهر میشوند قرار دهید-.

کنترل شته ها و دیگر حشرات

آب گوجه فرنگی جهت کنترل شته ها و دیگر حشرات

دو فنجان برگ و ساقه گیاه گوجه فرنگی را خرد نمایید.  و دو فنجان آب را به آن افزوده وبه مدت 2 دقیقه مخلوط نمایید -. بعد این مخلوط را بگذارید 1 روز بماند و بنایراین از یک روز، صاف نمایید  و مایع صاف شده را به 1 لیتر آب اضافه نمایید -.

آفاتی مثل حلزون ها، شته ها، قارچ ها

پرتقال جهت آفاتی مثل حلزون ها، شته ها، قارچ ها

در یک ظرف شیشه ای پوست پرتقال را بریزید. و 2 فنجان آب جوش به آن اضافه نمایید  و بگذارید محلول به مدت 24 ساعت در یک محل گرم بماند، بعد محلول را صاف شود ه و پوست ها را جدا نمایید  و دور بریزید و آب حاصل را جهت از بین بردن قارچها استفاده نمایید -.

2- 30 گرم روغن پرتقال و 4 لیتر آب و سه قاشق چای خوری صابون مایع را مخلوط نمایید  و جهت از بین بردن آفات روی گیاه اسپری نمایید –

آب تنباکو جهت آفات گیاهان

2 لیتر آب را با یک فنجان تنباکو مخلوط نمایید  .و آن را به مدت 24 ساعت در یک مکان آفتابی یا در یک مکان گرم قرار دهید- .سه قاشق غذاخوری صابون ظرفشویی مایع را به این ترکیب اضافه نمایید  و آن را مخلوط نمایید  و روی قسمت های آلوده گیاه، اسپری نمایید -.

از بین بردن کنه عنکبوتی

نمک جهت از بین بردن کنه عنکبوتی

یک قاشق غذاخوری نمک را با 2 لیتر آب مخلوط نمایید  .و محلول به دست آمده را بر روی گیاه خویش اسپری نمایید –

آویشن، آفت کش گیاهی جهت پوست

ده قطره روغن آویشن، 20 قطره روغن گیاه پونه و مقداری روغن زیتون را با کرم ضد آفتاب خویش مخلوط نمایید و روی بدن بمالید-.

موش ها

بی کربنات سدیم جهت از بین بردن موش ها

سدیم بی کربنات را با آرد و شکر ترکیب نمایید ؛ شکر، باید مقدارش زیادتر از دیگر ترکیبات، (تقریباً 50%بیشتر)باشد- .این آماده سازی را، درون ظرف کوچکی قرار دهید تاجوندگان بتوانند. از آن تغذیه کنند بنایراین از مصرف آنها به دلیل گازهایی که دی اکسید کربن در هنگام تماس با اسید معده ایجاد میکنند، میمیرند-.

روغن کرچک جهت دفع شود ن حشرات از بدن.

90میلی لیتر قیر کاج ، 60 میلی لیتر روغن کرچک و 30 میلی لیتر روغن گیاه پونه را روی آتش ملایم بجوشانید. تا به خمیری چسبنده تبدیل گردد و بنایراین از خنک شدن آن را روی بدن خویش بمالید-.

شته ها و شپشک ها

گل داوودی جهت شته ها و شپشک ها

یک لیتر (4 فنجان) آب را با حدود 100 گرم یا نصف فنجان گل داوودی خشک شده مخلوط نمایید . و 20 دقیقه بجوشانید- بعد مخلوط را از یک صافی عبور دهید و آب به دست آمده را روی گیاه اسپری نمایید -.

حلزون و لیسه

ماءالشعیر جهت جدا شود ن آفاتی مانند حلزون و لیسه

مقداری ماءالشعیر را کنار گل و گیاه آپارتمانی خویش بریزید تا آفاتی مانند حلزون و لیسه را جذب شود ه و از خاک جدا نمایید -.

قارچ ها

دارچین جهت از بین بردن قارچ ها

1- در آب گرم کمی دارچین ریخته، هم بزنید و بگذارید. یک شب بماند- بعد محلول آماده شده را از صافی عبور داده و به برگ و ساقه های گیاهان بیمار بپاشید-.

شیر جهت پیشگیری و مبارزه با سفیدک پودری

شیر را با آب (به نسبتِ:1 قسمت شیر + 2 تا 3 قسمت آب) مخلوط نمایید  و ترکیب را 10 تا 14 روز یک بار، بر روی برگ های گیاه اسپری نمایید -.

از بین بردن قارچ ها

جوش شیرین جهت از بین بردن قارچ ها

دریک لیتر آب 3قاشق غذا خوری جوش شیرین، 1 قاشق غذاخوری وایتکس و 1 قاشق چایخوری مایع شوینده بریزید. و مخلوط نمایید . و بعد ترکیب فوق را روی گیاه خویش اسپری نمایید –

دفع پشه ها

سنبل هندی جهت دفع پشه ها از پوست بدن و خانه

280گرم روغن سنبل هندی را با 85 گرم آب مقطر در یک بطری اسپری مخلوط نمایید -.

از روغن خالص و طبیعی روغن سنبل هندی استفاده نمایید ، این روغن حاوی مواد شیمیایی هست که پشه ها را دفع  می شود . کافیست این مخلوط را روی پوست بدن یا هرگوشه از خانه تان اسپری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.